Публікації

Регуляторна політика нової влади - найкращий спосіб довести її ефективність
Найголовніше завдання, яке стоїть сьогодні перед новою владою - це необхідність довести українському суспільству, що воно не помилилося, відстоюючи демократичні стандарти життя та віддаючи свою долю в руки нового політичного формування опозиційної спрямованості.

Яким чином можна переконати народ, що прихід до влади нових політичних лідерів не ознаменується лише зміною "табличок на кабінетах"?
Питання досить не риторичне. Для того, аби дати відповідь на нього, варто зважити на те, хто не пошкодував своїх сил, енергії та матеріальних ресурсів для демократичного Президента В. Ющенка.

Серед всієї маси людей, які щиро вірили в перемогу "помаранчевої революції", немалу частину становлять підприємці, для яких прихід до влади народного Президента пов'язаний насамперед з їх сподіваннями на перегляд державою своєї політики в сфері підприємництва. Представники малого бізнесу розраховують на те, що регуляторна політика нового керівництва радикальним чином змінить їх життя на українському ринку, адже та ситуація, що склалася там сьогодні навряд чи може свідчити на користь швидкого вступу України до Європейського Союзу.

Вітчизняний підприємець вже звикся з думкою про те, що мати власний бізнес в нашій державі - це тяжкий шлях, яким доводиться йти кожному, хто спромігся започаткувати в Україні власну справу, - і таки знайшов спосіб, як пристосуватися до складнощів перехідного періоду та відповідних соціально-економічних умов існування.

Сьогодні процедура реєстрації суб'єктів господарювання є настільки складною, що не заплутатися в ній нормальній людині насправді дуже важко. Величезна кількість документів, які необхідно подавати до реєструвальних органів, тяганина при їх розгляді, відсутність будь-якої логічної послідовності в діях державних чиновників - це лише вершина того айсбергу, який очікує бізнесмена-початківця. Більше того, сам процес реєстрації супроводжуються надзвичайним рівнем корумпованості чиновницького апарату, який, до речі, за оцінками міжнародних організацій, є одним з найвищих у світі.

Прийняття Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" зробило життя бізнесмена ще більш нестерпним. Мало того, що тепер біля дверей райдержадміністрацій стовпляться величезні черги, оскільки новий закон змусив всіх пройти перереєстрацію та отримати свідоцтва нового зразка (для чого - це вже інше питання, особливо зважаючи на те, що зараз представникам малого бізнесу й без того проблем вистачає), так тепер підприємці й зовсім заплуталися. Принцип "єдиного вікна", власне заради якого цей закон і приймався, на практиці залишився абсолютно нереалізованим: державний реєстратор не лише не повідомляє про реєстрацію юридичної особи органам статистики, податкової служби, чотирьом фондам страхування, більше того, підприємець самотужки має обійти всі вищезазначені інстанції у встановлені строки, а якщо запізнився - ще й штраф сплатити!

Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців не нагадує більш-менш логічну систему, адже ситуація, коли кожен з реєструючих органів присвоює суб'єкту підприємницької діяльності окремий номер, є абсолютно не нормальною з позицій європейських стандартів у сфері дерегулювання.

Саме тому, з метою максимального спрощення реєстраційних процедур, доцільно було б запровадити єдиний код, за яким би фізична або юридична особа значилася як суб'єкт підприємницької діяльності. Процедуру реєстрації необхідно автоматизувати, зробити якомога більш простою та зрозумілою для всіх і кожного, якою вона, власне, і виглядає в розвинутих країнах світу. Так, в західноєвропейських державах підприємець може зареєструватися шляхом надіслання всіх необхідних документів до відповідних органів поштою. Єдина вимога - нотаріальне посвідчення підпису громадянина-суб'єкта підприємницької діяльності. В Україні ж людина змушена бігати з купою паперів по різних інстанціях, кланятися в ніжки посадовцям відповідних відомств та буквально благати про "милість"!

Та навіть якщо вже й вдалося підприємцю нарешті зареєструватися, отримати всі необхідні дозволи та ліцензії, на нього чекає продовження епопеї під назвою "власна справа" у вигляді численних перевірок контролюючих органів на зразок податкової міліції або санепідемстанції, для яких віднайти порушення законодавства, скласти відповідний протокол та примусити платити штраф - це звичайна робота.
Постає справедливе питання: чим же ж так завинило мале підприємництво українській владі? Може тим, що стимулює розвиток науково-технічного потенціалу держави, сприяючи виходу України на європейський ринок товарів та послуг? Або тим, що створює нові високооплачувані робочі місця? Напевно, представникам колишньої влади зручніше було бачити тисячі економічно активних українських громадян працюючими на благо чужих країн, за мізерні гроші віддаючи своє здоров'я та сили, приносячи дохід в економіку інших держав!

Можна впевнено констатувати, що сьогодні, українське підприємництво зіткнулося обличчя в обличчя з численними загрозами, які значною мірою гальмують його розвиток та змушують підприємців діяти поза правовим полем. Причина цієї ситуації - неефективна регуляторна політика держави. Майже повна відсутність діалогу з громадськістю призводить до розробки непрозорих та незрозумілих регулювань, які не враховують інтересів всіх зацікавлених сторін, яких стосуватиметься регулювання, як-от: держави, бізнесу та громадян, що, в свою чергу, має наслідком негласну відмову бізнесу виконувати ці регулювання та вихід у "тінь", що, проте, не гарантує спокійного життя. Влада, продовжуючи невпинну боротьбу з тіньовим бізнесом, приймає все нові й нові так само непрозорі регулятивні рішення, які ще більше ускладнюють систему, ведуть до нових витрат для бізнесу і, відповідно, викликають ще більше небажання їх виконувати.
І так буде відбуватися до тих пір, поки влада не зрозуміє, що в Україні - державі, що належить до т. з. постсоціалістичного табору, розвиток малого підприємництва слід розглядати як один з найважливіших факторів сприяння виходу з кризи, забезпечення економічного зростання та соціальної стабільності в суспільстві.

Л. Кучмою наприкінці 90-х років були зроблені деякі досить ефективні кроки щодо дерегуляції підприємницької діяльності: видано ряд указів, якими було встановлено жорсткі обмеження в діяльності органів виконавчої влади при проведенні перевірок суб'єктів господарювання, при їх реєстрації, видачі ліцензій та інших дозвільних документів, впроваджено систему спрощеного оподаткування суб'єктів підприємництва. Втім, незважаючи на певні позитивні досягнення та зрушення в цій сфері, останнім часом спостерігається тенденція низької якості здійснення аналізу регуляторного впливу, а вищезазначені ініціативи колишнього Президента майже повністю задавлені чиновницьким апаратом.

Тому один із шляхів, яким має піти нова влада в особі нового Президента України та Уряду є ефективна регуляторна політика держави в сфері підприємництва, сутність якої полягає у зваженому підході до запровадження регулювань. Адже слід пам'ятати, що запровадження невиваженого регулювання може дорого коштувати як для бізнесу, так і для державного бюджету та гаманців громадян.

Надія Сіренко
14.09.2008


15.03.2017
ПАТ КБ "ПРИВАТБАНК" розглядає питання про врегулювання проблеми вкладників, рахунки яких були відкриті на тимчасово окупованій території АР Крим та м. Севастополя...


05.01.2017
Якщо говорити про економічні підсумки року, то самим провальним слід все ж вважати боротьбу з корупцією, від якої страждає українська економіка, і яка досить боляче на неї впливає.


Copyright - CLAPRI, 2008. All rights reversed. Яндекс цитирования
Головна Пошук Контакти