Публікації

Рада розвела у часі вибори до Верховної Ради та місцевих рад – ще рік тому
Останнім часом більшість українських політиків виступає за розведення у часі виборів до Верховної Ради України та виборів сільських, селищних, міських, районних, обласних рад. Додатковим аргументом на користь прийняття такого рішення стали події 26 березня 2006 року. Тоді із-за спроб виборців розібратися у пачці бюлетенів на виборчих дільницях утворювалися довжелезні черги.

Насправді ж, розведення у часі виборів до Верховної Ради України та до місцевих рад вже відбулося.

Спробуємо розібратися. Отже, 8 грудня 2004 року Верховна Рада України прийняла Закон України №2222-IV "Про внесення змін до Конституції України", який інколи називають закон "чотири двійки".

Законом було внесено зміни до статті 76 Конституції України, зокрема з частини першої статті було видалено положення про те, що народні депутати України обираються строком на чотири роки. Натомість статтю було доповнено новою частиною п'ятою наступного змісту: "Строк повноважень Верховної Ради України становить п'ять років".

Також було викладено в новій редакції частину першу статті 141 Конституції України, відповідно до якої "до складу сільської, селищної, міської, районної, обласної ради входять депутати, які обираються жителями села, селища, міста, району, області на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування строком на п'ять років.

До речі, незмінною залишилася частина друга статті 141 Конституції України, відповідно до якої територіальні громади на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування обирають строком на чотири роки відповідно сільського, селищного та міського голову, який очолює виконавчий орган ради та головує на її засіданнях.

Таким чином, утворилася ситуація, що місцеві ради обираються терміном на п’ять років, сільські, селищні та міські голови – терміном на чотири роки.

Не вдаючись до детального аналізу, зазначимо, що у разі, якщо ця норма залишиться, то вона безсумнівно призведе до конфліктів між місцевими депутатами та обраними мерами. Скажімо, цілком ймовірна ситуація – мером обрано представника однієї політичної сили, а більшість у місцевій раді ще рік буде належати представникам іншої політичної сили.

Щоправда пунктом 7 прикінцевих положень Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" передбачено, що депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим та сільські, селищні, міські голови обираються строком на п'ять років починаючи з чергових виборів у 2006 році, за умови набрання чинності відповідно законом про затвердження відповідних змін до Конституції Автономної Республіки Крим та законом про внесення відповідних змін до Конституції України. Однак, якщо зміни до Конституції Автономної Республіки Крим внести цілком ймовірно, то що стосується змін до Конституції України – зробити це значно складніше, адже ключові політичні сили мають протилежні погляди на цей процес.

Як відомо, набрання чинності Законом №2222-IV "Про внесення змін до Конституції України" було обумовлено прийняттям Верховною Радою України до 1 вересня 2005 року Закону України про внесення змін до Конституції України щодо удосконалення системи місцевого самоврядування. Якби цей закон було прийнято, то закон "чотири двійки" мав набрати чинності з 1 вересня 2005 року, за винятком деяких положень, про які ми поговоримо нижче. У разі неприйняття закону про внесення змін до Конституції України щодо удосконалення системи місцевого самоврядування, закон №2222-IV мав набрати чинності з 1 січня 2006 року.

Сталося як і передбачалося, головних політичних гравців конституційна реформа більше не цікавила (за винятком можливості її скасування), отже внесені до Конституції зміни набрали чинності з 1 січня 2006 року.

А тепер про винятки. Абзацом другим пункту 1 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про внесення змін до Конституції України" №2222-IV визначено, що частина п'ята статті 76, частина перша статті 77, пункт 6 частини другої та частина шоста статті 81, частини шоста - десята статті 83, пункт 1 частини другої статті 90, частина перша статті 141 Конституції України набирають чинності з дня набуття повноважень Верховною Радою України, обраною у 2006 році.

В цьому-то і суть. Що стосується народних депутатів, то набуває повноважень Верховна Рада України, обрана у 2006 році і автоматично набирає чинності частина п'ята статті 76, відповідно до якої строк повноважень Верховної Ради України становить п'ять років.

Однак, не все так просто із виборами депутатів місцевих рад. Як, ми вже говорили, змінами до частини першої статті 141 встановлено, що депутати сільської, селищної, міської, районної, обласної ради обираються строком на п'ять років. Проте ці зміни набувають чинності лише з дня набуття повноважень Верховною Радою України, обраною у 2006 році! Тобто, вибори до місцевих рад, які відбулися 26 березня 2006 року пройшли за діючою старою редакцією частини першої статті 141 Конституції України, відповідно до якої депутати сільської, селищної, міської, районної, обласної ради обираються строком на чотири роки.

Таким чином, наступні вибори сільських, селищних, міських, районних рад мають відбутися через чотири роки – у 2010 році, в той час, як вибори до Верховної Ради України відбудуться через п'ять років – у 2011 році.

Практика українського парламентаризму показує, що спроби владнати якісь законодавчі недоречності зрештою призводять до ще більших недоречностей. Свідченням чому є Закон України "Про податок на додану вартість", прийнятий у 1997 році. За сім років до нього було внесено 120 змін, однак запитайте хоч податківця, хоч підприємця, обидва скажуть, що кращим він від цього не став. Так що, думка про те, що наступна спроба депутатів змінити щось у виборчому процесі призведе до розділення ще й виборів на місцевому рівні, а вибори відбуватимуться кожного року, не така вже й фантастична.

Михайло Дяденко
14.09.2008


15.03.2017
ПАТ КБ "ПРИВАТБАНК" розглядає питання про врегулювання проблеми вкладників, рахунки яких були відкриті на тимчасово окупованій території АР Крим та м. Севастополя...


05.01.2017
Якщо говорити про економічні підсумки року, то самим провальним слід все ж вважати боротьбу з корупцією, від якої страждає українська економіка, і яка досить боляче на неї впливає.


Copyright - CLAPRI, 2008. All rights reversed. Яндекс цитирования
Головна Пошук Контакти