Коментарі

Долар може коштувати 7 гривень. І це не межа

Нацбанк приступив до дій, спрямованих на покращення ситуації з доларом. Так оцінили експерти нове рішення НБУ, відповідно до якого офіційний курс гривні до американського долара визначається на рівні курсу, встановленого на міжбанківському валютному ринку України за попередній робочий день. 

Такі нововведення, безумовно, посприяють припиненню спекуляцій, хоча для остаточного оздоровлення ситуації їх може виявитися недостатньо. 

На сьогоднішній день (новий документ НБУ набирає чинності 28 листопада поточного року) офіційний курс гривні до долара встановлюється з урахуванням котирування на міжбанківському валютному ринку, інтервенцій українського Центробанку, даних про курсові і цінові зміни на міжнародних фінансових ринках та ін. Як наслідок, створюється значний розрив між офіційним і ринковим курсами, що дає підстави для спекуляцій.  

Віталій Кравчук, експерт Інституту економічних досліджень і політичних консультацій, ухвалу Нацбанку оцінює позитивно. "По-перше, в даному випадку йдеться про виконання вимог Міжнародного валютного фонду, а по-друге, таким чином буде ліквідований невиправданий розрив між ринковим і офіційним курсами, який існував весь цей час", - відзначив експерт.

Що стосується прогнозів щодо долі долара в найближчому майбутньому, то, на думку Кравчука, курс валюти можна буде утримувати і на рівні менше 7 за умови відсутності паніки населення, яка виявляється в масовій скупці долара, а також небажання експортерів конвертувати долари в гривні. "Якщо ці чинники прибрати, то, навіть виконуючи обмеження по частині інтервенцій Нацбанку, встановлені МВФ, курс долара можна утримати", - зазначив Віталій Кравчук.      

Втім, більшість експертів переконані, що сьогодні вже настав той критичний момент, коли Нацбанку необхідно вживати жорстких адміністративних заходів для стабілізації курсу і запобігання дефолту фінансової системи держави. "Бездіяльність і часто помилки НБУ значно ускладнили економічну ситуацію в Україні", - переконаний Михайло Дяденко, керівник Центру правового аналізу та дослідження політичних ризиків.

За його словами, найбільшою помилкою Центробанку є повільна реакція на ситуацію з Промінвестбанком і незграбні спроби запобігти відтоку депозитів, що в результаті підірвало довіру громадян до банківської системи України. "Таким чином, курсовий хаос в найближчому майбутньому нанесе значні збитки ряду секторів української економіки, в першу чергу, будівництву і торгівлі, - стверджує експерт, - Найбільша ж проблема полягає в доларизації і "кешизації" економіки. Люди забирають гроші з банків і конвертують їх в долари. Ці гроші виводяться з економічного обігу, а замінити їх нічим".

Причому нинішнє нагнітання паніки серед українських громадян, на думку фахівців, носить штучний характер. Тобто банки фактично "тягнуть" долар вгору для того, щоб потім заробити на його продажу. В таких умовах всього за кілька днів курс долара цілком може перестрибнути бар'єр в 7 гривень. "В цьому випадку можливі 2 варіанти розвитку подій: поганий і ще гірший, - каже Дяденко, - При першому – банки в черговий раз збагатяться за рахунок громадян. Адже, якщо прибрати спекулятивну складову, то об'єктивний курс долара не повинен перевищувати 5,5 гривні за долар. Гірший сценарій – це якщо банки вчасно не зупиняться, а НБУ продовжуватиме штучно створювати дефіцит готівкового долара. Тоді населення може впасти в паніку і продовжуватиме переводити свої депозити і вклади в долари. Очевидно, що це буде значний тиск на курс".   

На думку аналітика компанії "Простобанк Консалтинг" Олександра Сєдих, не дивлячись на те, що фінансові труднощі України почалися, по суті, з банківської сфери, сьогодні їх практично повною мірою відчуває на собі реальний сектор вітчизняної економіки.

"Очевидно, що для виходу з кризи необхідні певні заходи, які в цілому можна розділити на адміністративні (бюджетні) і ринкові, - вважає Сєдих. Проте перші навряд чи зможуть забезпечити належний ефект. "Перш за все, тому, що в Україні на сьогоднішній день відсутній єдиний політичний центр, здатний на прийняття реальних стабілізаційних заходів, як, втім, і відсутні необхідні стабілізаційні фонди", - розповідає експерт.

За його словами, реальним ринковим методом виходу з ситуації, що склалася, є ослаблення курсу гривні до долара. "Це особливо актуально, враховуючи проблему, яка склалася з торгівельним балансом країни: щоб підтримати експортерів слід знизити курс, тоді їх виручка в гривневому еквіваленті збільшиться", - відзначив Сєдих. Крім того, запевняє аналітик, такі заходи є виправданими зважаючи на кредит, отриманий Україною від Міжнародного валютного фонду, для повернення якого потрібно буде надати підтримку експортно-орієнтованій промисловості.

Разом з тим, розповідає Сєдих, різко зменшувати курс у жодному випадку не можна, інакше це може викликати паніку серед населення, коли українські громадяни почнуть масово скуповувати долар, що може викликати значний стрибок ціни американської валюти. "Саме тому девальвація гривні неодмінно повинна бути поступовою", - підсумував експерт і додав, що, в умовах відсутності адміністративних заходів, є всі підстави вважати, що в 2009 році курс американського долара досягне відмітки 7 і вище.

"Перш за все, необхідно "остудити" доларизацію української економіки, зокрема, заборонити споживче кредитування в іноземній валюті, а після стабілізації курсу взагалі конвертувати валютні кредити в гривневі", - зазначив Дяденко. Наступним кроком, на думку експерта, повинна стати заборона депозитів в іноземній валюті. "Долар має бути витісненим з внутрішнього обігу, що дозволить істотно послабити вплив зовнішніх чинників на економічну ситуацію в Україні. Якби ці кроки були зроблені влітку, коли курс долара впав, банківська система набагато простіше пережила б кризу", - підсумував Дяденко.  

Таким чином, на сьогоднішній день стає очевидним, що всі учасники банківського ринку чекають від регулятора дій, спрямованих на забезпечення стабільності курсу. Інакше, гірші побоювання про вартість долара на рівні 7 гривень і вище можуть цілком виправдатися в 2009 році.

Ринок.biz

10.12.2008


15.03.2017
ПАТ КБ "ПРИВАТБАНК" розглядає питання про врегулювання проблеми вкладників, рахунки яких були відкриті на тимчасово окупованій території АР Крим та м. Севастополя...


05.01.2017
Якщо говорити про економічні підсумки року, то самим провальним слід все ж вважати боротьбу з корупцією, від якої страждає українська економіка, і яка досить боляче на неї впливає.


Copyright - CLAPRI, 2008. All rights reversed. Яндекс цитирования
Головна Пошук Контакти