Новини Центру

"Зовнішня політика України: здобутки, реалії та загрози"

ПРЕС-РЕЛІЗ

29.09.2009, "Українські Новини"

Зовнішня політика є потужнім інструментом відстоювання інтересів держави на міжнародній арені. Її успішна реалізація не лише ефективно впливає на імідж країни у світі, а й сприяє розвитку зовнішньої торгівлі, залученню іноземних інвестицій, та у кінцевому підсумку, розвитку економіки країни, зростанню добробуту її громадян.

За останні чотири роки, з часу обрання Віктора Ющенка Президентом України, зовнішня політика України, в цілому, стала більш прогнозованою, більш успішною.

Цьому безперечно сприяли і події осені 2004 року на київському Майдані Незалежності, які представили світу українців, як толерантний, мудрий народ.

В результаті, Україна отримала ряд вагомих зовнішньополітичних здобутків: скасування поправки Джексона-Вєніка (2005), проведення парламентської асамблеї ОБСЄ (2007), вступ до СОТ (2008),здобуття права на проведення Євро-2012, отримання чіткої перспективи вступу до Європейського Союзу.

Обсяги зовнішньої торгівлі у 2005-2008 роках зросли більш як у два рази – до 152,5 млрд. доларів, у тому числі на 95% зріс експорт.  Загалом поліпшилося відношення до України та українців з боку провідних держав світу. Зокрема, українцям стали менше відмовляти в оформленні віз.

На жаль, більшість із перерахованих здобутків, не отримали внутрішньої опори. Як наслідок, в Україні відбуваються складні, болючі для економіки, процеси імплементації вимог СОТ, підготовка до проведення Євро-2012 є темою постійних скандалів, а європейська перспектива Україна практично дискредитована і відкинута на довгі роки.

Сьогодні, процес європейської інтеграції України нагадує фантик без цукерки, адже абсолютна більшість домовленостей, досягнутих на високому рівні, не реалізована. Угода про партнерство і співробітництво між Україною і Європейськими Співтовариствами та їх державами-членами від 1994 року, не виконана.

Крім здобутків та недоліків, українська зовнішня політика має і ряд серйозних поразок, найголовніша з яких – суттєве погіршення відносин із Російською Федерацією.

Замість пошуку ефективних механізмів співпраці, зацікавленості Російської Федерації у ефективному діалозі, Україна постійно дратувала північного сусіда. При цьому, українська влада майже два роки демонструвала безсилля щодо діяльності у м. Одеса українофобської партії "Родина" та її сумнозвісного лідера Ігоря Маркова. Діяльність цієї політичної сили, що містить ознаки екстремістської, довгий час не ставала предметом уваги державних органів, до компетенції яких, відносяться питання національної безпеки.

Прикро, але сьогодні, жоден із "трійки" кандидатів, які мають шанси бути обраними Президентом України, не продемонстрував своєї уваги до формування стратегії зовнішньої політики України.

Кандидати у Президенти більшу увагу приділять внутрішній політиці, акцентують увагу на тому, "як вони працюють", "як вони покращують наше життя вже сьогодні", намагаючись при цьому ігнорувати свою позицію щодо стратегії зовнішньополітичної діяльності України.

Але успішність внутрішньої політики держави багато в чому залежить сааме від ефективної діяльності Президента на зовнішньополітичній арені.

Якби Україна була ізольованою від процесів міжнародної торгівлі, від процесів глобалізації, тоді ми могли б ігнорувати ті речі, що відбуваються за межами нашої держави. Але, в сучасних умовах, не можна успішно реалізувати внутрішню політику, без успішної реалізації зовнішньої політики.

Одна зовнішньополітична поразка може обійтися країні в кращому випадку втратою мільярдів доларів, в гіршому – втратою перспективи розвитку.

Так само, одна вагома зовнішньополітична перемога може дати поштовх для розвитку української економіки, робочі місця для сотень тисяч українців та відкрити нові можливості для розбудови держави.

Тому, ігнорування кандидатами у Президенти сфери зовнішньої політики, викликає глибоке занепокоєння.

У підсумку, цьогорічний, шостий саміт YES (Ялтинська європейська стратегія) виявився найбільш песимістичним за всі роки свого проведення.

На жаль, ні Юлія Тимошенко, ні Віктор Янукович, ні Арсеній Яценюк не продемонстрували публіці, присутній на саміті, своє бачення перспектив європейської інтеграції України.  Що означає: або ці політики не бачать таких перспектив, або для них вони є непріоритетними.

Викликає також особливе занепокоєння той факт, що більш як півроку, Україна не має Міністра закордонних справ України, що серйозно шкодить позиції України на зовнішній арені.

Іншим фактором, який негативно впливає на захист інтересів України на міжнародній арені є політика Уряду щодо фінансування видатків на зовнішньополітичну діяльність.

Так, Уряд, у проекті Державного бюджету України на 2010 рік, заклав видатки Міністерства закордонних справ України, у розмірі меншому на 2,5% (2,9 млн. доларів США) ніж у 2009 році, і на 28,2% (45,5 млн. доларів США) менше – ніж у 2008 році.

Через брак коштів вже у цьому році було скасовано або перенесено на наступний рік більшість двосторонніх політичних консультацій із ключовими іноземними партнерами України, практично припинено відрядження працівників МЗС для участі у багатосторонніх міжнародних заходах.

З урахуванням запланованого зниження фінансування МЗС, у наступному році наслідки будуть ще більш негативними.

Така ситуація ставить під загрозу реалізацію головних пріоритетів зовнішньої політики України.

Але питання не лише в міжнародному іміджі держави.

Із-за такого відношення до зовнішньополітичного відомства, Україна перестає бути прогнозованим, надійним партнером у зовнішній політиці.

Україна втрачає інвестиції і своє європейське майбутнє.

Центр правового аналізу та дослідження політичних ризиків закликає Президента України, Верховну Раду України, Кабінет Міністрів вжити негайних заходів щодо відновлення нормальної життєдіяльності Міністерства закордонних справ України.

Ми закликаємо кандидатів у Президента України чесно продемонструвати українському суспільство свої зовнішньополітичні пріоритети.

Ми закликаємо українське суспільство не бути байдужими до піднятих проблем, адже їх ігнорування може мати катастрофічні наслідки для нашої державності.

CLAPRI

29.09.2009


15.03.2017
ПАТ КБ "ПРИВАТБАНК" розглядає питання про врегулювання проблеми вкладників, рахунки яких були відкриті на тимчасово окупованій території АР Крим та м. Севастополя...


05.01.2017
Якщо говорити про економічні підсумки року, то самим провальним слід все ж вважати боротьбу з корупцією, від якої страждає українська економіка, і яка досить боляче на неї впливає.


Copyright - CLAPRI, 2008. All rights reversed. Яндекс цитирования
Головна Пошук Контакти