Україна сьогодні

Взимку в Україні без роботи можуть залишитися ще майже 200 тисяч осіб

Київ – В Україні півмільйона офіційно зареєстрованих безробітних, кажуть у Державному центрі зайнятості. Торік їх було майже вдвічі більше – 930 тисяч. Після незначного скорочення кількості шукачів праці протягом минулого року, крива безробіття буде зростати, прогнозують експерти. Яка нині ситуація на ринку праці? Яким є рівень прихованого безробіття? Який розрив між офіційною і реальною незайнятістю?

536 тисяч офіційно зареєстрованих безробітних перебувають на обліку в Державному центрі зайнятості, повідомила Валентина Клещикова-Матвєєва, речниця цього центру. "У центрах занятості на сьогодні чисельність людей на обліку зменшилась майже на 340 тисяч осіб. У І півріччі 2009 року рівень зайнятості збільшився на 0,5%, а рівень безробіття знизився на 0,4%".

Рівень зареєстрованого безробіття в Україні складає нині 9,1%, а в наступному році, прогнозує заступник міністра праці і соціальної політики Віктор Іванкевич, крива безробіття поповзе вниз, і рівень безробіття становитиме вже 8%. "Є пожвавлення в багатьох секторах економіки. Кількість вакансій стабілізувалася. Кількість звернень до служби зайнятості також зараз на рівні. Антикризовий закон на ринку праці добре спрацював".

Насправді ж ситуація є ще доволі складною

Проте таких райдужних перспектив не поділяє економіст Володимир Лановий. Через кризу, каже він, майже 60% українських підприємств є збитковими. Відтак вони або скорочують заробітну плату своїм працівникам, або масово звільняють персонал. Люди не поспішають офіційно ставати на облік у центри зайнятості через низьку матеріальну допомогу (яку, до того ж, виплачують лише упродовж шести місяців), а також через невідповідність запропонованих вакансій кваліфікації того чи іншого безробітного.

"У нас навіть за міжнародними підрахунками 10% безробітних. У США  також 10%, хоча там виробництво знизилось на 3-4%, а в нас – на 30%, – говорить економіст Володимир Лановий. – У нас, наприклад, безробітні не реєструються в сільській місцевості. Можна сказати, що там продуктивно працюють лише 10% від усієї кількості селян. У період кризи у нас продуктивно не працює до 20% населення".

В Україні офіційний рівень безробіття є нижчим, ніж в інших європейських країнах, які не так сильно постраждали від кризи – наприклад, в Іспанії, Португалії чи Італії, констатує перший заступник голови Федерації профспілок України Григорій Осовий. Причиною є те, що в Україні процвітає масштабна тіньова зайнятість. "Люди самі собі дають раду, не йдуть офіційно реєструватися в службу зайнятості. Насправді, ситуація є ще доволі складною, тому що в таких галузях, як машинобудування та будівництво, на які найбільше вплинула криза, не відбулося, будь-яких змін на покращення, з точки зору відновлення економічної діяльності",– сказав Григорій Осовий.

Безробітним місяцями не виплачують грошову допомогу

45-річна киянка Тетяна працювала у банку. Від 1 вересня цього року її і ще 130 працівників скоротили. У центрі зайнятості Подільського району Києва, куди жінка стала на облік, грошей їй не виплачують уже четвертий місяць. Кажуть, немає надходжень з бюджету. "У мене стаж роботи майже 30 років. Мала дуже хорошу зарплату. Вони не мають права пропонувати мені іншу роботу, крім роботи у банку, а банки зараз не дають заявок. Оскільки я "за скороченням" звільнена, то мені мають 3 місяці 100% зарплати виплачувати, а у службі працевлаштування кажуть, що менше. Взагалі, нині я не можу дізнатися, які я маю права, що мені належить по закону. Ці центри зайнятості – якісь слизькі, замкнені структури, з яких неможливо взяти жодної інформації",– скаржиться жінка.

Фонду державного соціального страхування України на випадок безробіття загрожує дефіцит, прогнозує експерт Олександр Жолудь. Причина – зростання видатків. "Ми маємо таку систему: якщо кількість безробітних у нас зростає – з одного боку, зменшується дохідна частина, тому що зменшується Фонд оплати праці на тих, хто лишається, з іншого боку – збільшується видаткова частина".

Відновлення ринку праці може тривати до 5 років

Серед загальної кількості безробітних жінки активніше реєструються на офіційному ринку зайнятості, зауважує  координатор Міжнародної організації праці в Україні Василь Костриця. "На жаль, серед зареєстрованого населення, близько 26-33% складає молодь. В усіх висновках Міжнародної організації праці говориться про те, що навіть якщо почнеться світове відновлення економіки, то реальне відновлення ринку праці (скорочення рівня безробіття) до кризового періоду може зайняти до 3,5-5 років".

З листопада минулого року рівень офіційного безробіття почав зростати. У Державній службі зайнятості України це пояснюють завершенням сезонних робіт – сільськогосподарських та будівельних. Через це взимку, прогнозують фахівці, на вулиці можуть опинитися ще майже 200 тисяч безробітних.

08.01.2010

Наталка Коваленко, Надія Шерстюк,
Радіо Свобода

10.01.2010


Листопад 2018
ПнВтСрЧтПтСбНд
    1  2  3  4
 5  6  7  8  9  10  11
 12  13  14  15  16  17  18
 19  20  21  22  23  24  25
 26  27  28  29  30
Україна сьогодні

—  ТЕСТУЄМО НОВУ ВЕРСІЮ САЙТУ РАЗОМ

—  ПриватБанк вирішує питання виплат вкладникам Криму - Оксана Білозір

—  Експерт пояснив, що стало провалом для української політики в 2016 році році

—  Президент Італії нагородив Оксану Білозір Орденом Зірки Італії

—  Корупційні ігри нафтогазових "патріотів"

—  Нафтогаз і "Укргазвидобування": новий корупційний скандал?

—  Поки ЦВК рахує голоси, лідери партій торгуються за крісла у Раді

—  Ремонт дорог "по-киевски": бессмысленный и беспощадный

—  Магнитные бури в Раде: Януковича обозвали Тимошенко, а чернобыльцев - афганцами

—  Праймеріз чи ще одна утопія?

—  Громадянське суспільство: між рибою і вудкою

—  Команда, яка прийшла до влади, говорить одне, а робить інше

—  Back in the USSR

—  Патріарх Кирило стане третьою людиною в Росії, якщо виконає Велику місію

—  Що таке Батьківщина і чому вони не патріоти

—  Після інавгурації Президента в Україні почався наступ на парламентаризм

—  Україна між "тут" і "там": як здобутися на українську владу?

—  Реформа освіти: кому потрібна 11-річка?

—  День народження Януковича - ярмарок марнославства

—  Суспільне телебачення: спроба №2

<< 1 2 3 4 5 6 7 8 9 >>
Copyright - CLAPRI, 2008. All rights reversed. Яндекс цитирования
Головна Пошук Контакти