Україна сьогодні

Янукович: випробування Москвою
Коли новообраний Президент України Віктор Янукович вирішив зробити свій перший візит не в Москву, а в Брюссель, деякі російські газети написали, що Кремлю це рішення не сподобалося. І що нібито саме тому російська сторона надала очікуваному візитові Януковича якомога нижчий можливий статус – робочий.

Те, що за два дні перед візитом його рівень підняли до офіційного, свідчить про готовність Кремля визнавати Януковича "гарним хлопцем" - особливо на контрасті з Віктором Ющенком. Сам Президент має намір скористатися цією своєю роллю по максимуму. "Це (візит. – Авт.) буде крутий поворот у бік зміни відносин між нашими країнами на краще. У всіх напрямах", - сказав Янукович в інтерв'ю агентству "Интерфакс-Украина" в середу.

Даючи цю новину, агентство повідомило, що в ході інтерв'ю Президент відволікався на телефонну розмову зі своїм російським колегою. Що ненав'язливо підкреслювало конструктив і позитив, який неминуче чекає відносини між двома країнами.

Проте самого лише бажання для конструктиву замало. Розбіжності між Росією і Україною зовсім не пояснюються особою екс-президента Ющенка, відповідно, і для "крутого повороту" в російсько-українських відносинах зміни прізвища глави держави явно не досить.

Незважаючи на те, що формально першим візитом Президента Януковича стала поїздка до Європи, фактично він з часу обрання контактував саме з російськими товаришами. Ще 18 лютого привітати Віктора Федоровича "з вдало проведеними виборами" приїздила делегація, очолювана керівником адміністрації президента РФ Сергієм Наришкіним.

За словами самого Наришкіна, в ході зустрічі «відбулася дуже докладна і грунтовна розмова з найширшого кола питань двосторонньої співпраці між нашими двома країнами, особливо у галузі економіки».

Що розмова була грунтовна, було видно вже навіть з її багатогодинної тривалості. Тоді ще президент Віктор Ющенко на своїй останній прес-конференції заявив, що хлібосольний Янукович приймав російських гостей "у цьому, як його, в Межигір’ї" протягом цілих шести годин.

Завтра в Москві Віктор Янукович очолить делегацію з одинадцяти осіб, серед яких будуть міністр закордонних справ Петро Порошенко, голова президентської адміністрації Сергій Льовочкін і заступник Льовочкіна Ганна Герман. У графіку українського Президента передбачено зустрічі як з колегою Дмитром Медведєвим, так і з російським прем'єром Володимиром Путіним.

Телекартинку вдало "розбавить" покладання Януковичем квітів до меморіалу на Уклінній горі і до пам'ятника Тарасу Шевченку. Але головна інтрига, звичайно, в тому, чи буде за підсумками зустрічей найвищих керівників двох країн зроблено конкретні «проривні» заяви – насамперед у галузі економіки, про яку вважає за краще говорити новий український лідер.

Вітчизняні оглядачі, розглядаючи можливі теми переговорів Януковича в Москві, пригадали чи не всі проблемні аспекти економічних взаємин РФ і України – від газотранспортного консорціуму до квотування української металопродукції на російському ринку, і від ЄЕП до приватизації українських промислових об'єктів.

Проте навряд чи під час свого першого візиту новообраний Президент зможе вирішити, або навіть візьметься вирішувати, відразу всі питання. На жаль, найглобальніші з них є і найбільш спірними.

Так, єдине дітище "Єдиного економічного простору» - Митний союз РФ, Білорусі та Казахстану – з одного боку, ще не діє (єдиний митний кодекс набуде чинності тільки з 1 липня). З іншого, узгоджені трьома сторонами документи готували без участі України, тож швидке приєднання до них нашої країни неможливе.

При цьому в ході створення на базі ЄЕП реально діючих інститутів і без того постійно виникає плутанина. Досить згадати, як минулого літа Володимир Путін сенсаційно оголосив про те, що три країни спільно вступатимуть у СОТ; через місяць цю заяву змушений був дезавуювати не хто інший, як Дмитро Медведєв, назвавши ідею "гарною, але проблематичною" (сьогодні РФ, Білорусь і Казахстан продовжують переговори з СОТ нарізно).

Тим часом, Україна входить до складу СОТ, і вже тому не може вступити в жодне ЄЕП. Це чудово розуміє і команда Віктора Януковича: як заявила перший заступник глави АП Ірина Акімова, "оскільки митний союз прямо суперечить і буде дуже ускладнювати членство України у Світовій організації торгівлі, на сьогоднішній день, та й на завтрашній, післязавтрашній, це питання стояти не може".

Та й сам Янукович, відчувши перспективу перемоги, різко перестав обіцяти виборцям негайне економічне злиття з північносхідними сусідами. Так, під час телемоста з Давосом наприкінці січня він заявляв, що Україна готова активно будувати єдиний економічний простір – але за участю як Росії, так і ЄС.

Там же Янукович сказав і про газотранспортний консорціум. "Відразу після виборів я почну переговори з нашими партнерами, як ми житимемо далі – щоб ми не залишилися, як собака на сіні, коли ще через 5 років два нові газопроводи остаточно позбавлять нас транзиту", - барвисто висловився тоді ще майбутній Президент.

Проте відтоді з боку "Газпрому" не надходило жодного сигналу про бажання реалізувати схему Януковича. За цією схемою, як неодноразово заявляв сам нинішній Президент, українську "трубу" мають контролювати паритетно Київ, Москва і Брюссель. Проте в «Газпромі» тяжіють до "білоруського варіанту" - тобто згодні понизити ціни на газ для України в обмін на 50 % + 1 акцію української ГТС.

Але це не задовольняє вже українців. Отже яким чином Янукович вирішуватиме життєво важливе питання про ціну тих-таки енергоносіїв – залишається таємницею. Не виключено, що і для нього самого.

"Захисники незалежності марно думають, що Путін відразу змусить Януковича «здати національні інтереси України", - сказав "Главреду" глава центру "Український барометр" Віктор Небоженко. – "Путін за ці роки порозумнішав. Головне, навіщо їде до Москви Янукович – це обговорити зручну для його російського візаві кандидатуру українського прем'єра".

За словами експерта, російська сторона зацікавлена розуміти, з ким у виконавчій владі України їй доведеться працювати найближчими роками. "Азаров – це, звичайно, добре, але він же не витягне за рік "здачу національних інтересів". Путін, як нинішній прем'єр і майбутній президент Росії, хотів би розуміти, з ким йому доведеться мати справу на більш солідний термін", - говорить пан Небоженко.

"Ніхто не вимагатиме від Януковича заявляти, що Брюссель – кепське місто, а ось Житомир – набагато краще, не кажучи вже про Тверь. Та все ж таки ці переговори будуть для нього дуже серйозним випробуванням", - резюмує політолог.

Політичні заяви в більш-менш обтічній формі все-таки послідують – насамперед, щодо чутливих питань на зразок відносин Україна – НАТО або статусу російської мови в Україні. І вони, прогнозує російський політолог, директор Інституту національної стратегії Станіслав Бєлковський, будуть використані всіма політичними силами і в Росії, і в Україні.

"Зустріч буде дуже красивою, по телевізору покажуть, що похмура сторінка у відносинах двох країн перегорнута, і настає час нелюдської дружби", - сказав "Главреду" пан Бєлковський. – "Цим скористаються коментатори в Росії та Україні, зацікавлені в створенні благодушної картинки, а також ті сили в Україні, котрі – як Юлія Тимошенко, наприклад – поспішить звинуватити Януковича в зраді національних інтересів".

Проте, на думку російського експерта, переможні реляції лише маскуватимуть наявність розбіжностей в тій самій економічній тематиці. Як припускає пан Бєлковський, компроміс навряд чи можливий у таких питаннях, як ціна на газ і можлива приватизація росіянами ласих об'єктів української держвласності – зокрема, Одеського припортового і "Укртелекому".

"В результаті в ході зустрічей буде просто зафіксовано наявність розбіжностей з широкого кола питань", - прогнозує політолог.

Таким чином, Президент Янукович може зробити російським партнерам зовсім небагато реальних економічних пропозицій. Що стосується політичних реверансів, то Росія, та ще й під час кризи, навряд чи задовольниться лише ними.

До того ж і в цій сфері можливості Януковича сьогодні вельми вузькі. Курс на зближення з НАТО успішно провалив його попередник; тема Чорноморського флоту залежить від внесення змін до Конституції, що Януковичу поки що аж ніяк не під силу; те саме стосується і державного статусу для російської мови.

Словом, четвертому Президентові України не позаздриш: такого важкого міжнародного візиту у Януковича, мабуть, ще не було.

За бажання російська сторона може зробити у бік Януковича широкий жест – наприклад, оголосити про готовність надати Україні недорогий кредит, який став би непоганою підмогою в умовах бюджетної кризи. Якщо ж Москва вирішить обійтися без жестів, найяскравішим моментом візиту Януковича може виявитися те, що цей візит відбудеться в день смерті колись спільного лідера обох республік Йосипа Сталіна.

Втім, коли з моменту смерті вождя, зафіксованої за десять хвилин десята вечора, стукне рівно 57 років, Віктор Янукович вже прямуватиме додому.

Олександр Михельсон, "Главред"

04.03.2010


Жовтень 2018
ПнВтСрЧтПтСбНд
 1  2  3  4  5  6  7
 8  9  10  11  12  13  14
 15  16  17  18  19  20  21
 22  23  24  25  26  27  28
 29  30  31
Україна сьогодні

—  ТЕСТУЄМО НОВУ ВЕРСІЮ САЙТУ РАЗОМ

—  ПриватБанк вирішує питання виплат вкладникам Криму - Оксана Білозір

—  Експерт пояснив, що стало провалом для української політики в 2016 році році

—  Президент Італії нагородив Оксану Білозір Орденом Зірки Італії

—  Корупційні ігри нафтогазових "патріотів"

—  Нафтогаз і "Укргазвидобування": новий корупційний скандал?

—  Поки ЦВК рахує голоси, лідери партій торгуються за крісла у Раді

—  Ремонт дорог "по-киевски": бессмысленный и беспощадный

—  Магнитные бури в Раде: Януковича обозвали Тимошенко, а чернобыльцев - афганцами

—  Праймеріз чи ще одна утопія?

—  Громадянське суспільство: між рибою і вудкою

—  Команда, яка прийшла до влади, говорить одне, а робить інше

—  Back in the USSR

—  Патріарх Кирило стане третьою людиною в Росії, якщо виконає Велику місію

—  Що таке Батьківщина і чому вони не патріоти

—  Після інавгурації Президента в Україні почався наступ на парламентаризм

—  Україна між "тут" і "там": як здобутися на українську владу?

—  Реформа освіти: кому потрібна 11-річка?

—  День народження Януковича - ярмарок марнославства

—  Суспільне телебачення: спроба №2

<< 1 2 3 4 5 6 7 8 9 >>
Copyright - CLAPRI, 2008. All rights reversed. Яндекс цитирования
Головна Пошук Контакти