Україна сьогодні

Мажоритарний ренесанс

"Донецькі", що обіцяли створити коаліцію на цьому тижні, слова дотримали. Контури майбутньої більшості окреслилися як ніколи чітко – 243 голоси, а юридичне оформлення нової коаліції "без п'яти хвилин" відбулося. І тому Віктор Федорович вирушив у п'ятницю до Москви не з порожніми руками, а з переконаннями про те, що є і коаліція, і прем'єр – Микола Янович Азаров.

Механізм створення нової більшості виявився набагато простішим, ніж передбачалося. "Регіоналам" не довелося задовольняти ні надхмарні запити НУНС на прем'єрський пост і пів-Кабміну, ні «ліпити» більшість з групи позафракційних, що могло породити хитання і шантаж в лавах більшості. Коаліцію ударними темпами формують шляхом додавання однієї коми в Закон про Регламент ВР.

Нагадаємо, нинішній Регламент визначає коаліцію як "об’єднання депутатських фракцій, які формуються у ВР за наслідками виборів і на основі узгодження політичних позицій". У четвер депутати в першому читанні підкоригували Закон про Регламент, запропонувавши вважати коаліцією об'єднання депутатських фракцій, НАРОДНИХ ДЕПУТАТІВ, до складу якого входять більшість народних депутатів, тобто 226 парламентаріїв. Тобто через кому просто додали нових суб'єктів формування коаліції – народних депутатів.

Попутно "регіонали" спростили вимоги до коаліційної угоди, викинувши з неї обов'язкові пункти про необхідність фіксувати основи внутрішньої і зовнішньої політики, політичну спрямованість і принципи діяльності коаліції. Як мовиться, гори воно вогнем.

Як тільки законопроект буде прийнято в цілому через сім днів і підписано Президентом, в чому сумнівів немає, "Наша Україна" стане "Регіонам" не потрібною. Азаров стане прем'єром і без неї.

Як тут не наголосити на тому, що єдиний раз за каденцію у НУНС завдяки щасливому випадку опинилася в руках "золота акція". Але фракція так довго і наполегливо "пнулася" виробити єдину позицію, що, врешті-решт, "регіонали" дійшли висновку, що коаліцію можна створити і без них.

З тими депутатами з НУНС, у кому залишився дух здорового підприємництва і ринкового мислення, "Регіони" готові домовлятися поодинці. Так, "люди Балоги" з "Єдиного центру" просять на відкуп Міністерство з надзвичайних ситуацій. УНП Костенка – гарантії недоторканності їх головному спонсорові Олександру Слободяну, президентові ЗАТ "Оболонь". На черзі – "самбісти", за винятком найодіозніших їх представників (Луценка, Москаля).

Врешті-решт, вибір у "нунсівців" невеликий: провести два роки в "глухій" опозиції в тіні медійної зірки Юлії Володимирівни, піти в "болото" (ні в більшість, ні в опозицію) або погодитися "на рай в курені" з Партією регіонів. Оскільки головна "страшилка" для цієї фракції – це дострокові вибори, де місця в списках ділитимуть щонайбільше 4-5 людей, то останній варіант видається кращим з можливих зол.

Невипадково навіть група В’ячеслава Кириленка не рветься оскаржити зміни до Регламенту в КС. Адже за два роки, що залишилися до кінця цієї каденції парламенту, є шанс виправити стан справ у західних областях і потіснити звідти Тимошенко на хвилі запиту на "третю силу".

Втім, "говорящим головам" з ПР, які сьогодні глузують з "повітряних замків" "нашоукраїнців", не зашкодило б зазирнути всередину власної фракції. Амбіції "Любих друзів" Януковича анітрохи не менші "Любих друзів" Ющенка. Група Ахметова дедалі рідше знаходить спільну мову з Януковичем, тоді як люди Фірташа хочуть все і відразу. Якщо не угамують своїх – на цьому "біло-сині" і "згорять", погоджуються обізнані люди.

Ще одна потенційна "пастка" – готовність задля прибутку в 300% пожертвувати стратегічними перспективами. Не секрет, що "регіонали" готові з легкістю розміняти гуманітарний блок Кабміну, аби отримати голоси "нашоукраїнців". Так, пост віце-прем'єра і куратора Євро-2012, швидше за все, збереже Васюник.

Мажоритарний ренесанс

Та залишмо "підкилимні" інтриги, і звернімо увагу на ще один значущий момент. «Підковані» конституціоналісти, безумовно, зауважили для себе, що шлях формування більшості, обраний «регіоналами», суперечить Конституції. Про те, що коаліція формується фракціями, прямо виходить з рішення Конституційного суду 2009 року: "в процесі структуризації і внутрішньої організації діяльності Верховної Ради України визначальна роль відведена депутатським фракціям, зокрема при формуванні коаліції депутатських фракцій".

Але тут є ряд "але". Наприклад, хто заважає Конституційному суду ухвалити інше рішення, що суперечить першому? Адже є ж у нас чотири взаємовиключні рішення КС з приводу ухвалення Конституції на референдумі. Буде стільки ж і з приводу формування коаліції.

Тим більше, як стверджують злі язики, згадане рішення КС про коаліцію "протиснули" Балога і Ющенко, прагнучи підкріпити розпуск парламенту в 2007 році правовими аргументами.

Як варіант, КС може і зовсім ухилитися від прямої відповіді на питання з приводу конституційності змін у Закон про Регламент. Тим паче, що в Конституції порядок створення коаліції описаний витіювато: "у ВР за наслідками виборів і на основі узгодження політичних позицій формується коаліція депутатських фракцій, до складу якої входять більшість народних депутатів". Тобто, з одного боку, коаліція створюється фракціями, а з іншого – в неї входять депутати, акцентував увагу журналістів "знавець" конституційного права, "регіонал" Владислав Лукьянов (а будь у нього в руках фломастери, він би все зайве з Конституції викреслив).

Більш того, основи формування і припинення діяльності коаліції визначаються як Основним Законом, так і Регламентом. Тобто кому як подобається: можна читати Конституцію, а можна – Регламент.

Не виключено, що до розгляду в КС справа взагалі не дійде. Якщо фракція НУНС передумає і на "крилах неподільної любові" примчиться в "технічну" коаліцію в кількості 37 "тушок", то суперечка відпаде сама собою. А зміни в Закон про Регламент можна буде скасувати заднім числом. Не дарма в четвер у кулуарах шепотілися, що новації в Регламент – це не більше ніж спосіб тиску на фракцію НУНС.

Інша річ, що такий порядок формування коаліції докорінно ламає принцип пропорційної виборчої системи, що припускає відповідальність партій і блоків перед виборцями. Але тут якраз і криється головний "регіональний" сюрприз. Джерела "Главреда" в Партії регіонів говорять про намір "регіоналів" змінити виборчий закон, аби найближчі вибори до парламенту відбулися за змішаною системою: 50% мандатів розподілять за пропорційною системою, а ще 50% – за мажоритарною. На місцях прагнутимуть повернутися до 100% "мажоритарки". Критична маса лобістів "мажоритарки" зростає – нещодавно пропорційну систему виборів торпедував і бізнесмен Ігор Коломойський, направивши відповідне звернення до Конституційного суду. З огляду на це ідея формування коаліції "тушками" ідеально вписується в нову схему виборів.

Для цього навіть не знадобиться змінювати Конституцію – досить внести зміни до законів про вибори народних депутатів і місцевих рад. За підписом Президента справа не стане. Тим паче, що Партія регіонів вже найближчим часом збирається зайнятися зміцненням місцевої виконавчої вертикалі – призначенням губернаторів, глав державних райадміністрацій. Тоді як Юлії Володимирівні такі ризики не обіцяють нічого доброго. Хто захоче вкладатися в її мегабренд, якщо можна пройти й самому?

Аліна Капля, "Главред"

06.03.2010


Жовтень 2018
ПнВтСрЧтПтСбНд
 1  2  3  4  5  6  7
 8  9  10  11  12  13  14
 15  16  17  18  19  20  21
 22  23  24  25  26  27  28
 29  30  31
Україна сьогодні

—  ТЕСТУЄМО НОВУ ВЕРСІЮ САЙТУ РАЗОМ

—  ПриватБанк вирішує питання виплат вкладникам Криму - Оксана Білозір

—  Експерт пояснив, що стало провалом для української політики в 2016 році році

—  Президент Італії нагородив Оксану Білозір Орденом Зірки Італії

—  Корупційні ігри нафтогазових "патріотів"

—  Нафтогаз і "Укргазвидобування": новий корупційний скандал?

—  Поки ЦВК рахує голоси, лідери партій торгуються за крісла у Раді

—  Ремонт дорог "по-киевски": бессмысленный и беспощадный

—  Магнитные бури в Раде: Януковича обозвали Тимошенко, а чернобыльцев - афганцами

—  Праймеріз чи ще одна утопія?

—  Громадянське суспільство: між рибою і вудкою

—  Команда, яка прийшла до влади, говорить одне, а робить інше

—  Back in the USSR

—  Патріарх Кирило стане третьою людиною в Росії, якщо виконає Велику місію

—  Що таке Батьківщина і чому вони не патріоти

—  Після інавгурації Президента в Україні почався наступ на парламентаризм

—  Україна між "тут" і "там": як здобутися на українську владу?

—  Реформа освіти: кому потрібна 11-річка?

—  День народження Януковича - ярмарок марнославства

—  Суспільне телебачення: спроба №2

<< 1 2 3 4 5 6 7 8 9 >>
Copyright - CLAPRI, 2008. All rights reversed. Яндекс цитирования
Головна Пошук Контакти