Україна сьогодні

Сталін повертається в Україну?
Після приходу до влади Віктора Януковича боротьба за перейменування вулиць і встановлення пам'ятників може загостритися.

На тлі безперервних дискусій про доцільність надання Степану Бандері та Роману Шухевичу звань Героя України, українська громадськість вчора була розбурхана новиною про спробу закарбувати у вічності не менш одіозного діяча – Йосипа Сталіна. Відкрити йому пам'ятник до дня Перемоги вирішили запорізькі комуністи.

"Пам'ятник обов'язково буде встановлено, необхідні роботи вже ведуться. На даний момент зібрано близько 35 тис. грн. пожертвувань від громадян, загальний бюджет становитиме близько шістдесяти тисяч", - сказав "Главреду" другий секретар Запорізького обкому КПУ Олександр Зубчевський. Водночас він відмовився назвати точне місце розташування пам'ятника. Хоча і уточнив, що місце обрано "в межах центральної частини міста".

У Запорізькій міськраді стверджують, що із цього приводу ніхто до них офіційно не звертався. "Жодних заявок від Компартії з цього питання не надходило, а без дозволу властей встановлення пам'ятника буде незаконним. Теоретично, якщо комуністи подадуть документи зараз, до 9 травня вони цілком зможуть укластися", - розповів "Главреду" секретар Запорізької міськради Юрій Каптюх.

Втім, комуністи можуть спробувати обійтися і без офіційного дозволу – якщо встановлять монумент на приватній території. На це натякнув і комуніст Зубчевський. "Міськрада ухвалює рішення по пам'ятниках на території, що належить міськраді", - заявив він.

У мерії проти цього нічого не мають. "Якщо комуністи захотять поставити пам'ятник десь на городі – їхнє право", - вважає Юрій Каптюх.

На даний момент пам'ятників Сталіну в Україні декілька. Наймонументальніший розташований у тій же Запорізькій області – на головній вулиці села його за власною ініціативою встановив місцевий підприємець. Увічнено Сталіна навіть на Західній Україні – в селі Череш Чернівецької області пам'ятник йому розташований на території… психіатричної лікарні. Втім, незабаром Сталіних в Україні може стати більше.

"Ми вітаємо активність наших запорізьких колег, ми вважаємо, що встановлення пам'ятників Йосипу Сталіну – правильний процес по відновленню історичної справедливості. Адже радянську епоху викреслювати з історії не можна", - заявив "Главреду" перший секретар Кримського респкому Компартії, нардеп від КПУ Леонід Грач.

У 2005 році він вже намагався встановити пам'ятник Сталіну, Рузвельту і Черчилю біля Лівадійського палацу – категорично проти цього виступила місцева прокуратура. Але Грач від своєї ідеї не відмовився. "Домовленість із скульптором Церетелі в силі, ми знову намагатимемося встановити пам'ятник у Лівадії, а також в самому Сімферополі. Повернення вулицям їх історичних назв, пов'язаних з радянською епохою, також входить у наші плани", - розповів Грач.

Плани Грача одним Кримом не обмежуються. "Я вважаю, що пам'ятник Сталіну потрібно встановити, наприклад, у Львові, - на знак подяки за те, що завдяки йому вдалося об'єднати Україну. Загалом, процес сталінізації триває, і це радує", - запевняє Грач, уточнивши, що з цього питання він виказує лише позицію Кримського респкому КПУ.

Член Президії КПУ і нардеп Олександр Голуб розповів "Главреду", що конкретної загальноукраїнської програми зі встановлення пам'ятників і перейменування вулиць партія не має. 2Ми реагуватимемо на відповідні ініціативи громадян на місцях і надаватимемо їм усіляку допомогу", - говорить Голуб.

Тим часом комуніст висловив надію, що з приходом до влади Віктора Януковича державна політика в цій сфері зміниться. "Віктор Янукович підписав з нами домовленість, що влада не перешкоджатиме громадським ініціативам по назвах вулиць і пам'ятниках", - сказав Голуб.

Але в тому, що центральна влада може активно впливати на різні "процеси відновлення історичної справедливості", сумнівається екс-засткпник київського мера і колишній голова Комісії з перейменувань і пам'ятних знаків Сергій Рудик. "Поки я працював у Комісії, жодних вказівок з Адміністрації Президента Віктора Януковича не надходило. За попереднім досвідом можу сказати, що побажання центральних властей щодо перейменування вулиць часто залишалися незадоволені – якщо проти виступали місцеві ради, без рішення яких зробити нічого не можна", - сказав Рудик.

Активну протидію ініціативам комуністів мають намір чинити і партії правонаціоналістичного спрямування, насамперед ВО "Свобода". "Якщо комуністи доведуть почату справу до кінця і поставлять пам'ятник Сталіну, ми готові протидіяти цьому в будь-якій формі, аж до силового протистояння", - заявив "Главреду" глава Запорізької облорганізації "Свободи" Віталій Подлобников.

Незважаючи на те, що запорізька "Свобода", за словами Подлобникова, налічує лише близько сотні членів, потреби в підвезенні активістів з інших областей він не бачить. "Ми впораємося своїми силами, я в цьому упевнений", - говорить "свободівець".

"Свобода" готова до протистояння ініціативам комуністів і на всеукраїнському рівні. "Ми боротимемося всіма доступними способами: масовими акціями, зверненнями до суду і навіть силовими методами", - заявив "Главреду" заступник голови ВО "Свобода" Андрій Мохник.

Від власних ініціатив із перейменування вулиць і встановлення пам'ятників діячам націоналістичного руху "свободівці" з приходом нової влади відмовлятися не мають наміру. "Я не вважаю, що з приходом Януковича нам стане складніше. Насправді, наші ініціативи наштовхувалися на опір влади і при Ющенку – та влада нічим не відрізнялася від нинішньої, просто попередній Президент напустив синьо-жовтого туману, приховуючи свою кучмістську суть", - говорить Мохник.

Насправді, встановлення пам'ятників Сталіну може завдати величезної шкоди іміджу країни на міжнародній арені. У цьому впевнений доктор історичних наук, професор Михайло Кирсенко. "Ніхто не розбиратиметься, хто і навіщо встановлював пам'ятник Сталіну, але факт його появи буде розцінений украй негативно. У цивілізованому суспільстві про нас думатимуть, як про дикунів", - вважає історик.

До речі, в столиці Росії, де зростання сталіністських настроїв значно відчутніше, ніж в Україні, від вивішування плакатів з портретами Сталіна до дня Перемоги відмовилися – попри те, що цю ідею просував сам мер Москви Юрій Лужков.

Втім, хоч якийсь позитив від "війни пам'ятників" професор Кирсенко все ж таки бачить. "Якщо такі пам'ятники з'являться, буде відразу зрозуміло, хто за що виступає: хто за майбутнє, а хто за минуле", - говорить він.

Мілан Лєліч, "Главред"

29.03.2010


Жовтень 2018
ПнВтСрЧтПтСбНд
 1  2  3  4  5  6  7
 8  9  10  11  12  13  14
 15  16  17  18  19  20  21
 22  23  24  25  26  27  28
 29  30  31
Україна сьогодні

—  ТЕСТУЄМО НОВУ ВЕРСІЮ САЙТУ РАЗОМ

—  ПриватБанк вирішує питання виплат вкладникам Криму - Оксана Білозір

—  Експерт пояснив, що стало провалом для української політики в 2016 році році

—  Президент Італії нагородив Оксану Білозір Орденом Зірки Італії

—  Корупційні ігри нафтогазових "патріотів"

—  Нафтогаз і "Укргазвидобування": новий корупційний скандал?

—  Поки ЦВК рахує голоси, лідери партій торгуються за крісла у Раді

—  Ремонт дорог "по-киевски": бессмысленный и беспощадный

—  Магнитные бури в Раде: Януковича обозвали Тимошенко, а чернобыльцев - афганцами

—  Праймеріз чи ще одна утопія?

—  Громадянське суспільство: між рибою і вудкою

—  Команда, яка прийшла до влади, говорить одне, а робить інше

—  Back in the USSR

—  Патріарх Кирило стане третьою людиною в Росії, якщо виконає Велику місію

—  Що таке Батьківщина і чому вони не патріоти

—  Після інавгурації Президента в Україні почався наступ на парламентаризм

—  Україна між "тут" і "там": як здобутися на українську владу?

—  Реформа освіти: кому потрібна 11-річка?

—  День народження Януковича - ярмарок марнославства

—  Суспільне телебачення: спроба №2

<< 1 2 3 4 5 6 7 8 9 >>
Copyright - CLAPRI, 2008. All rights reversed. Яндекс цитирования
Головна Пошук Контакти