Україна сьогодні

Розшарування третьої сили
У ході першого туру президентських виборів кандидати, що позиціонували себе як представники третьої сили – Сергій Тігіпко, Арсеній Яценюк, Анатолій Гриценко – набрали разом майже 20% голосів виборців.

Громадський запит на нові політичні ініціативи був очевидним, але сьогодні можна говорити про те, що він залишиться нереалізованим.

Основними чинниками, що підкосили перспективи «третіх», стали визнання Конституційним судом легітимності процедури формування коаліції "Стабільність і реформи", перенесення місцевих виборів приблизно на весну 2011 року і нездатність «молодих-перспективних» домовитися між собою, здолавши вірус вождизму, властивий українським політикам. Варто зауважити, що і "Сильна Україна" Сергія Тігіпка, і "Фронт змін" Арсенія Яценюка приховано готувалися до дострокових парламентських виборів. Паралельно не виключалося, що партії зможуть надати місцевим політикам привабливу "вивіску" і розкрученого загальнонаціонального вождя в обмін на готовність узгоджувати з центром лінію партії на місцях. До речі, про Анатолія Гриценка: шеф парламентського комітету з питань національної безпеки і оборони однаково гидливо ставиться до нинішньої влади і опозиції, тому виконує роль героя-одинака, якого після завершення парламентської каденції чекає повернення в експертне середовище.

Дороги Тігіпка і Яценюка в політичному сенсі розійшлися. Хоча розвилку після першого туру президентських виборів вони проскочили з практично однаковою позицією (нікого з фіналістів не підтримуючи), після перемоги Віктора Януковича ситуація змінилася. Арсеній Петрович прийшов на аудієнцію до глави держави, чемно вислухав його, ввічливо відмовився входити в уряд (Яценюк стверджує, що розмова йшла про прем'єрський портфель, "регіонали" його кадрову версію підтверджувати відмовляються) і пішов формувати "прифронтову" опозицію. Сергій Леонідович не менш енергійно заскочив у президентський кабінет, з якого вийшов після нетривалих роздумів віце-прем'єром з економічних питань. Деякої пікантності ситуації додають негативні оцінки з вуст Тігіпка з приводу процедури формування коаліції, що передували призначенню.

Лідер "Сильної України" свідомо вибрав роботу у владі, хоча неозброєним оком видно: загітувати Януковича на проведення реформ за власним алгоритмом йому не вдасться. Для реформування економіки у Віктора Федоровича є Комітет з економічних реформ, де виконавчим секретарем працює Ірина Акімова. Очолює комітет сам Президент. Тігіпку ж за службовим обов'язком доведеться вести переговори з МВФ (за узгодженими з главою держави директивами) і анонсувати на інформаційному полі можливі переміщення в економічній галузі. Наприклад, випуск держоблігацій для зменшення боргу по компенсації ПДВ. Очевидно, що на цій посаді і з такими повноваженнями Героєм України не станеш і рейтингових балів не заробиш. Партія регіонів фактично задушила в обіймах свого головного і найнебезпечнішого в південно-східному електоральному заповіднику конкурента.

Унаслідок фактичного мораторію на проведення виборів партія Тігіпка себе нічим не проявляє. Її вождь мляво обурився тим, що місцеві органи влади проіснують рік у нелегітимних умовах, і на цьому його напад демократичності себе вичерпав. Так, Сергія Леонідовича не забули принадити, запустивши інформаційну качку про можливість його обрання лідером Партії регіонів. Та тільки злостивці не уточнили, в якому десятилітті може статися ця визначна подія. Зрозуміло, що Янукович у найближчих 10 років не збирається розлучатися з вудилами реального управління найбільшої за чисельністю партії країни. Адже саме чітка партійна ієрархія дозволила Віктору Федоровичу наростити президентські повноваження, не використовуючи громіздку процедуру внесення змін до Конституції.

Арсеній Яценюк спробував стати прем'єром, і на цій хвилі навіть якийсь час був учасником засідань фракції НУНС, чого з ним вже давно не траплялося. Важко сказати – сам Арсеній Петрович вірив у можливість отримання прем'єрського портфеля чи цю думку йому навіяв Давид Жванія, але прагматичні "регіонали" позбавили молодого політика ілюзій швидко і майже безболісно. Напевно, деяке протверезіння Яценюку подарували і виборці, котрі не сприйняли належним електоральним чином агресивну камуфляжну кампанію лідера "Фронту змін".

Екс-спікер сьогодні активно бореться з монополією БЮТ на опозиційну діяльність. Добре розуміючи, що мірятися харизмою з Юлією Тимошенко – заняття невдячне, Яценюк спробував першим оголосити про створення опозиційного уряду. Правда, терміни його першого засідання постійно переносяться: мабуть, Арсеній Петрович ніяк не може вибрати з розмаїття "людей нового типу" два десятки гідних бути його міністрами. Навіть оперетково-опозиційний уряд Сергія Соболєва сьогодні має більш солідний вигляд. Натомість Яценюк формує то "Уряд-2012", то "Уряд змін", при цьому, немов страшну таємницю, зберігаючи інкогніто його майбутніх членів. Втім, є й маленькі успіхи – Арсеній Петрович особисто очолив партію і сьогодні особисто проводить конкурс на її ребрендинг. З боку це нагадує стару як світ імітацію бурхливої діяльності.

Найцікавіше в нинішній ситуації – це готовність виборців підтримати політичні проекти Тігіпка і Яценюка в разі проведення виборів. Сьогодні обидві партії, що мають більше віртуальний характер і розкрученого вождя, згідно з даними соціологів з КМІС і R&B, упевнено долають 3-відсотковий бар'єр. За великим рахунком, Сергій Леонідович і Арсеній Петрович не зацікавлені у скасуванні закритих списків, хоча і зрозуміло, що в Дніпропетровську і Чернівцях вони по мажоритарних округах виграють. Але ілюзія власної політичної популярності робить з представниками "третьої сили" неприємні речі – вони фактично погодилися з теперішнім форматом політичного устрою.

Євген Магда, "Главред"

15.04.2010


Листопад 2018
ПнВтСрЧтПтСбНд
    1  2  3  4
 5  6  7  8  9  10  11
 12  13  14  15  16  17  18
 19  20  21  22  23  24  25
 26  27  28  29  30
Україна сьогодні

—  ТЕСТУЄМО НОВУ ВЕРСІЮ САЙТУ РАЗОМ

—  ПриватБанк вирішує питання виплат вкладникам Криму - Оксана Білозір

—  Експерт пояснив, що стало провалом для української політики в 2016 році році

—  Президент Італії нагородив Оксану Білозір Орденом Зірки Італії

—  Корупційні ігри нафтогазових "патріотів"

—  Нафтогаз і "Укргазвидобування": новий корупційний скандал?

—  Поки ЦВК рахує голоси, лідери партій торгуються за крісла у Раді

—  Ремонт дорог "по-киевски": бессмысленный и беспощадный

—  Магнитные бури в Раде: Януковича обозвали Тимошенко, а чернобыльцев - афганцами

—  Праймеріз чи ще одна утопія?

—  Громадянське суспільство: між рибою і вудкою

—  Команда, яка прийшла до влади, говорить одне, а робить інше

—  Back in the USSR

—  Патріарх Кирило стане третьою людиною в Росії, якщо виконає Велику місію

—  Що таке Батьківщина і чому вони не патріоти

—  Після інавгурації Президента в Україні почався наступ на парламентаризм

—  Україна між "тут" і "там": як здобутися на українську владу?

—  Реформа освіти: кому потрібна 11-річка?

—  День народження Януковича - ярмарок марнославства

—  Суспільне телебачення: спроба №2

<< 1 2 3 4 5 6 7 8 9 >>
Copyright - CLAPRI, 2008. All rights reversed. Яндекс цитирования
Головна Пошук Контакти