Україна сьогодні

Круглий стіл з гострими кутами
Обставини ратифікації харківських угод примушують українську опозицію замислитися про майбутній формат своїх дій.

І визначити його буде, мабуть, складніше, ніж стримувати атаки представників Партії регіонів на сектори фракцій БЮТ і НУНС у сесійному залі Верховної Ради.

Пролонгація перебування Чорноморського флоту РФ в Україні – момент швидше психологічний, який відкрив шлях до відновлення співпраці Києва і Москви. Тепер нове українське керівництво намагається несамовито товаришувати з російським владним тандемом, учасники якого не збираються ловити ґав і баритися.

Яку відповідь дадуть українські опозиціонери? Сьогодні мусимо констатувати, що можливості противників Януковича для реального опору обмежені. Зрештою виявилось, що у кожного вождя є купка прихильників і часто-густо можливість зібрати на мітингу групу професійних політичних туристів, але немає здібності до діалогу з колегами по протистоянню владі. Дії опозиційних сил не зустрічають широкого відгуку в суспільстві, тим паче, що зближенням з Росією Віктор Янукович виконує власну передвиборну програму. Екс-президент Віктор Ющенко в день ратифікації харківських угод на мітингу противників пролонгації перебування ЧФ РФ не виступив зовсім, Юлія Тимошенко на трибуні з'явилася на шапкобрання.

З Юлії Володимирівни, як фіналіста президентської кампанії і найбільш рейтингового опозиційного політика, і запитують найбільше. Доводиться визнати, що перебування у владі серйозно підірвало можливості колись надзвичайно ефективної в своїй опозиційності леді Ю. Сьогодні вона продемонструвала відсутність стратегічного бачення ситуації і нездатність діяти напористо і наступально. Обіцянка повернутися до активних дій проти режиму Януковича 11 травня, коли поновиться робота Верховної Ради, яка пролунала 27 квітня, – не найвдаліша домашня заготовка. Розхолоджувати і знову закликати до опору своїх прихильників, немов на гойдалках, означає уподібнюватися героєві відомої притчі – хлопчику-пастуху, який полюбляв даремно кричати "Вовки! Вовки!". Так от, у нашому випадку «вовки» вже прийшли і господарюють, і про їхню появу можна не сигналізувати.

Одна з найважливіших проблем опозиції – практична відсутність в українському суспільстві моральних авторитетів. Ті нечисленні, до думки яких дослухаються мільйони українців, майже не мають стосунку до політичних підкилимних сутичок. Звичайно ж, прихильники Тимошенко оперують тим фактом, що вона посіла друге місце в президентській кампанії 2010 року, здобувши мільйони голосів. Для порівняння нагадаю, що і перший секретар ЦК КПУ Петро Симоненко посів друге місце в боротьбі за посаду глави держави восени 1999-го. Але хіба Петро Миколайович колись був опозиціонером загальнонаціонального масштабу? Юлія Володимирівна у стосунках з Росією, що стали больовою точкою національної гордості українців, перебуваючи прем'єром, демонструвала весь спектр політичних якостей, за винятком послідовності. Та й сьогоднішні рейтингові показники БЮТ не залишають сумнівів, що частина виборців Тимошенко обирала з двох зол менше.

Блок Юлії Тимошенко, власне, і тримається виключно на харизмі свого лідера. Чітких ідеологічних орієнтирів біло-сердечні не мають і не мали, а лідерські здібності Юлії Володимирівни дозволяють "перевиховувати" кучмістів і загравати з націонал-демократами, які кілька років борсалися у пошуках сильного лідера. Показовий приклад кадрової політики Тимошенко: звільнення в Харківській області нардепа Олександра Фельдмана з посади лідера обласної "Батьківщини" і призначення на цю посаду екс-губернатора Арсена Авакова. Фельдман у підсумку збирається балотуватися на виборах мера Харкова як самовисуванець. При цьому давно назріле чищення партійних лав у БЮТ відкладається на абстрактну «осінь», а в світлі останніх подій може бути й зовсім скасоване.

Тимошенко обіцяє провести круглий стіл, за який сядуть лідери політичних сил, що бажають опонувати Януковичу, де й буде визначено лідера опозиційних сил. Процедура, відверто кажучи, свідомо безпрограшна для Юлії Володимирівни. Навряд чи конкуренцію їй за круглим столом складе Віктор Ющенко, швидше, він взагалі не з'явиться на «зборах під косою», а нейтралізація лідерських амбіцій Арсенія Яценюка – питання технічне, за наявності групи лідерів диванних партій, що давно тримають рівняння на лідера БЮТ. Тому вона й готова до проведення такого засідання у будь-який час.

Набагато складніша інша проблема: якщо Юлія Володимирівна зацікавлена в проведенні дострокових парламентських виборів, то більшості представлених сьогодні у Верховній Раді опозиціонерів такий сценарій, м'яко кажучи, невигідний. Одні з них ризикують позбутися парламентської прописки, іншим для її збереження доведеться гарненько поштовхатися ліктями, виборюючи для себе місце в бютівських лавах. Важко припустити, щоб лідери "Фронту змін" і ВО "Свобода" Арсеній Яценюк і Олег Тягнибок, не кажучи про Віктора Ющенка, об'єднали свої зусилля з Тимошенко в боротьбі за проведення дострокових виборів у Верховну Раду.

Сьогодні перед опозиційними силами набагато актуальніше, ніж завдання обрання головного опозиціонера всіх часів і народів, постає завдання формування позитивної і зрозумілої мільйонам українців програми дій. Їм належить порозумітися з виборцями Тимошенко і Януковича, створити можливості для тиску на владу. І зовсім не обов'язково для цього збирати всіх під якимсь одним партійним прапором або за спільним круглим столом. Опозиція повинна продемонструвати здатність виносити уроки з допущених помилок, що може стати гарантією збільшення її впливу на події в країні.

Євген Магда, "Главред"

06.05.2010


Вересень 2018
ПнВтСрЧтПтСбНд
      1  2
 3  4  5  6  7  8  9
 10  11  12  13  14  15  16
 17  18  19  20  21  22  23
 24  25  26  27  28  29  30
Україна сьогодні

—  ТЕСТУЄМО НОВУ ВЕРСІЮ САЙТУ РАЗОМ

—  ПриватБанк вирішує питання виплат вкладникам Криму - Оксана Білозір

—  Експерт пояснив, що стало провалом для української політики в 2016 році році

—  Президент Італії нагородив Оксану Білозір Орденом Зірки Італії

—  Корупційні ігри нафтогазових "патріотів"

—  Нафтогаз і "Укргазвидобування": новий корупційний скандал?

—  Поки ЦВК рахує голоси, лідери партій торгуються за крісла у Раді

—  Ремонт дорог "по-киевски": бессмысленный и беспощадный

—  Магнитные бури в Раде: Януковича обозвали Тимошенко, а чернобыльцев - афганцами

—  Праймеріз чи ще одна утопія?

—  Громадянське суспільство: між рибою і вудкою

—  Команда, яка прийшла до влади, говорить одне, а робить інше

—  Back in the USSR

—  Патріарх Кирило стане третьою людиною в Росії, якщо виконає Велику місію

—  Що таке Батьківщина і чому вони не патріоти

—  Після інавгурації Президента в Україні почався наступ на парламентаризм

—  Україна між "тут" і "там": як здобутися на українську владу?

—  Реформа освіти: кому потрібна 11-річка?

—  День народження Януковича - ярмарок марнославства

—  Суспільне телебачення: спроба №2

<< 1 2 3 4 5 6 7 8 9 >>
Copyright - CLAPRI, 2008. All rights reversed. Яндекс цитирования
Головна Пошук Контакти