Україна сьогодні

Не буди лиха, поки воно тихе

Опозиція пообіцяла владі 11 травня масштабні акції протесту, які повинні стати чи не повторенням вуличних мітингів 2004 року. Але я думаю, що зібрати в нинішніх умовах «майдан», як у 2004 році, навряд чи вдасться.

Нагадаю, до "помаранчевої революції" країна йшла майже п'ять років. Хоча до цього було декілька спроб організувати акції протесту, а деякі з них навіть були достатньо масовими. Відбувалися і серйозні зіткнення між прихильниками опозиції і владою, наприклад, у вересні 2002 року.

«Майдан» у 2004-му виник у специфічних умовах виборчої кампанії, коли суспільні настрої були підготовлені до такого бурхливого сплеску. Суспільство поступово підійшло до прямої участі в політичній боротьбі. Зараз же всі опитування свідчать, що абсолютна більшість українських громадян не хочуть брати участь у будь-яких акціях протесту.

Харківські домовленості дійсно викликали серйозну критичну реакцію у частини українського суспільства. Проте втома від політики і настрій у суспільстві, що акції протесту швидше йдуть на користь політикам, ніж громадянам - знижують вірогідність вдалої організації масових акцій.

Багато що залежатиме від серйозної, ретельної підготовки акцій і сумісних дій різних опозиційних сил. Події 27 квітня 2010 показали, що опозиція перебуває не в найкращому стані, тому вірогідність масового протесту 11 травня невисока. Можна зібрати людей приблизно на таку ж акцію, як 27 квітня, але "майдану" я не чекаю.

Не буди лиха, поки воно тихе!

Щодо можливості громадянської війни, про яку заговорили в ПР. Реалістичнішим є продовження суспільного протистояння на темах ЧФ РФ. У частини українського суспільства можуть посилитися критичні настрої по відношенню до нової влади. Суспільні настрої не дають підстав робити висновки про можливість переростання протистояння в якісь масштабні акції, які можна було б назвати громадянською війною.

Чесно кажучи, я дуже не хотів би такого розвитку подій. Інша справа, події навколо "харківської" угоди є сигналом для влади, яка повинна бути гнучкішою у відносинах з опозицією, не ігнорувати позицію значної частини суспільства, різні громадські думки.

Якщо буде ігнорування, то, на жаль, у перспективі це ризикує привести до того, що частина опозиції вдасться до радикальних дій. Це не буде громадянська війна. Але радикальних, насильницьких проявів політичної боротьби нам слід уникати.

У той же час, опозиції самій слід уникати радикалізації дій, інакше ситуація може вийти з-під контролю. Але не буди лиха, поки воно тихе!

Про дострокові вибори, на яких наполягає БЮТ. Спочатку нагадаю підстави. Перевибори в Раду можуть відбутися тільки у випадку, якщо немає парламентської коаліції і не сформований у зазначений Конституцією термін уряд. Зараз є і коаліція, і уряд, як би ми не ставилися до механізму їх створення.

Є і ще одна підстава для розпуску: якщо ВРУ не працює в пленарному режимі 30 днів упродовж однієї парламентської сесії. У принципі, опозиція може спробувати заблокувати роботу парламенту, але коаліція вміє ефективно протистояти її діям. Про це, знову ж таки, свідчать події 27 квітня. Коаліція може раз на тиждень відкривати парламент, ухвалювати 1-2 рішення, і все, ця норма не працює. Тому в найближчій перспективі спровокувати розпуск парламенту практично неможливо. Також слід враховувати, що указ про розпуск ВРУ все одно підписує Президент.

Теоретично припущу, що дострокові вибори можуть відбутися внаслідок гострої суспільно-політичної кризи. І на мій погляд, опозиції слід готуватися до довгострокової боротьби з нинішньою владою. Їй також варто враховувати соціологічні опитування, які свідчать, що на сьогодні рейтинги ПР набагато вищі, ніж в опозиційних сил. Якби парламентські вибори відбулися впродовж двох найближчих місяців, ПР могла б сама сформувати коаліцію і уряд. Наслідки дострокових виборів можуть бути негативними для нинішньої опозиції - ось вам відповідь на розмови про можливість провести 300 опозиціонерів у ВРУ, про яку говорить Юлія Тимошенко.

Але, якщо новій владі не вдасться поліпшити соціально-економічну ситуацію впродовж півроку-року, суспільні настрої можуть схилитися на сторону опозиції.

Володимир Фесенко, "ForUm"

11.05.2010


Листопад 2018
ПнВтСрЧтПтСбНд
    1  2  3  4
 5  6  7  8  9  10  11
 12  13  14  15  16  17  18
 19  20  21  22  23  24  25
 26  27  28  29  30
Україна сьогодні

—  ТЕСТУЄМО НОВУ ВЕРСІЮ САЙТУ РАЗОМ

—  ПриватБанк вирішує питання виплат вкладникам Криму - Оксана Білозір

—  Експерт пояснив, що стало провалом для української політики в 2016 році році

—  Президент Італії нагородив Оксану Білозір Орденом Зірки Італії

—  Корупційні ігри нафтогазових "патріотів"

—  Нафтогаз і "Укргазвидобування": новий корупційний скандал?

—  Поки ЦВК рахує голоси, лідери партій торгуються за крісла у Раді

—  Ремонт дорог "по-киевски": бессмысленный и беспощадный

—  Магнитные бури в Раде: Януковича обозвали Тимошенко, а чернобыльцев - афганцами

—  Праймеріз чи ще одна утопія?

—  Громадянське суспільство: між рибою і вудкою

—  Команда, яка прийшла до влади, говорить одне, а робить інше

—  Back in the USSR

—  Патріарх Кирило стане третьою людиною в Росії, якщо виконає Велику місію

—  Що таке Батьківщина і чому вони не патріоти

—  Після інавгурації Президента в Україні почався наступ на парламентаризм

—  Україна між "тут" і "там": як здобутися на українську владу?

—  Реформа освіти: кому потрібна 11-річка?

—  День народження Януковича - ярмарок марнославства

—  Суспільне телебачення: спроба №2

<< 1 2 3 4 5 6 7 8 9 >>
Copyright - CLAPRI, 2008. All rights reversed. Яндекс цитирования
Головна Пошук Контакти