Україна сьогодні

Україна/Украина
Немає розчину, який може об'єднати дві України в єдине ціле. Але є цивілізоване вирішення цієї проблеми.

У держави Україна, окресленої нинішніми кордонами, немає майбутнього. Бо сучасна українська історія - це історія суцільних поразок. Електоральний вододіл між Центро-Заходом і Південно-Сходом спочатку здавався викликом. Потім - даністю. У майбутньому він рано чи пізно призведе до трагедії. Тим більше, що маятник, запущений незалежністю, набрав загрозливої амплітуди.

У 1991-му Схід вибрав собі Кравчука, злякавшись занадто радикального Чорновола. У 1994-му вже сам Кравчук виглядав оскаженілим націоналістом на тлі червоного директора Кучми. Здавалося б - перемога Сходу, але насправді маятник на 13 років пішов на Захід від Дніпра. Під шумок "різновекторності" новий президент взяв курс на "повзучу" євроінтеграцію.

У 1999 році за Кучму голосують Львів і Тернопіль, яким як альтернативу технологічно підсунули Симоненка. У 2002-му про себе заявляють політичні сили Ющенко і Тимошенко. У 2004-му - пік, Ющенко - президент. Досягнувши точки зависання, маятник вкотре кинувся в бік Сходу. Перескочивши за інерцією 2006-й і 2007-й, у 2010-му він форсував Дніпро і знову перевернув з ніг на голову основні пріоритети української державності.

Ще вчора наші лідери писали листи до НАТО. Сьогодні вони підписують договори з Росією. Вчора ми зобов'язували дублювати фільми українською, сьогодні - скасовуємо цю норму. Вчора зводили Голодомор в статус національних архетипів, сьогодні ставимо під сумнів сам факт його існування.

Ходіння по електоральній бритві між Сходом і Заходом не лише вносить сумбур у сприйняття України ззовні як друзями, так і недругами. Головна біда полягає в прихованому бажанні політиків всидіти на двох стільцях, що призводить до одного: рано чи пізно стільці втомлюються від подібної розтяжки і ламаються, а час необхідних країні реформ безнадійно проходить.

За майже 19-річний шпагат між Сходом і Заходом Україна безнадійно відстала від сусідів. Поки ми з'ясовували, хто господар в хаті, Польща увійшла в Євросоюз і завалила Старий Світ своєю аграрною продукцією, Білорусь вибудувала державну машину, яка не боїться економічних криз, а Росія відновила призабуту було гру в супердержаву.

Не треба ховати голову в пісок. Перемога Сходу або Заходу неминуче призводить до ейфорії одних і нехтування принципів інших. Це стратегія на взаємне знищення. Треба сприймати як даність: в Тернополі чи Івано-Франківську ніколи не ставитимуть пам'ятників Сталіну. У Луганську чи Сімферополі - вважати Бандеру героєм. Так вийшло, хоча б в силу історичних причин.

Якщо подивитися на карти голосування на декількох останніх виборах, то висновок про те, що між Сходом і Заходом України існує непереборна ментальна прірва - очевидний. Тоді, може, ну її цю "соборність", оспівану в підручниках з історії, але так, по суті, ніким і не зрозумілу?

Зрештою, це шанс вискочити з порочного кола, коли одна частина громадян святкує перемогу за рахунок другої частини. У США подібні різночитання було вирішено громадянською війною. У Росії - теж, але на півстоліття пізніше. Але ми більш цивілізовані, хіба не так? І якщо немає сенсу жити в остогидлому шлюбі, то розлучення залишається хоч і не найприємнішим, але єдино можливим варіантом. І тоді все буде зрозуміло. Одні наставлять собі пам'ятників Шухевичу. Другі відновлять історичну справедливість щодо Сталіна. Одні будуть розмахувати на святах прапорами Євросоюзу, другі - російським трикольором.

Немає ніякої об'єднуючої ідеї. Мантра про тотальне підвищення добробуту, яке змусить забути про ментальні конфлікти, годиться хіба що для виборчої риторики. Проведення чемпіонату Європи з футболу надто абстрактно навіть для людини, яка цікавиться спортом. Воювати ми ні з ким не збираємося, а якщо і зберемося - незрозуміло, чи будуть Схід і Захід України союзниками. Може, тому численні метання інтелектуалів навколо горезвісної "національної ідеї" не призводять до бажаного результату? З таким же успіхом можна ділити на нуль: ніби й хочеться, але - не можна.


Помиляються і ті, хто вважає за можливе переламати політичного опонента через коліно. На Заході навіть в умовах радянської окупації зуміли зберегти греко-католицьку церкву і пам'ять про подвиги УПА. Сотні тисяч одягнених у помаранчеве співвітчизників не змусили Схід відмовитися від своїх принципів. Маятнику все одно: чим сильніше його штовхнуть, тим з більшою енергією він повернеться назад. І повернувшись, він не пошкодує.

Звичайно, хотілося б, щоб думки про тотальну державну несумісність Сходу і Заходу залишилися тільки думками. Зрештою, в рамках чистої теорії завданням будь-якої держави є боротьба за ресурси, до яких відноситься і територія. Головне - щоб ця боротьба не перетворювалася на боротьбу з тінню.

Василь Самохвалов і Ярослав Ведмідь, Корреспондент
24.05.2010


Жовтень 2018
ПнВтСрЧтПтСбНд
 1  2  3  4  5  6  7
 8  9  10  11  12  13  14
 15  16  17  18  19  20  21
 22  23  24  25  26  27  28
 29  30  31
Україна сьогодні

—  ТЕСТУЄМО НОВУ ВЕРСІЮ САЙТУ РАЗОМ

—  ПриватБанк вирішує питання виплат вкладникам Криму - Оксана Білозір

—  Експерт пояснив, що стало провалом для української політики в 2016 році році

—  Президент Італії нагородив Оксану Білозір Орденом Зірки Італії

—  Корупційні ігри нафтогазових "патріотів"

—  Нафтогаз і "Укргазвидобування": новий корупційний скандал?

—  Поки ЦВК рахує голоси, лідери партій торгуються за крісла у Раді

—  Ремонт дорог "по-киевски": бессмысленный и беспощадный

—  Магнитные бури в Раде: Януковича обозвали Тимошенко, а чернобыльцев - афганцами

—  Праймеріз чи ще одна утопія?

—  Громадянське суспільство: між рибою і вудкою

—  Команда, яка прийшла до влади, говорить одне, а робить інше

—  Back in the USSR

—  Патріарх Кирило стане третьою людиною в Росії, якщо виконає Велику місію

—  Що таке Батьківщина і чому вони не патріоти

—  Після інавгурації Президента в Україні почався наступ на парламентаризм

—  Україна між "тут" і "там": як здобутися на українську владу?

—  Реформа освіти: кому потрібна 11-річка?

—  День народження Януковича - ярмарок марнославства

—  Суспільне телебачення: спроба №2

<< 1 2 3 4 5 6 7 8 9 >>
Copyright - CLAPRI, 2008. All rights reversed. Яндекс цитирования
Головна Пошук Контакти