Україна сьогодні

Тимошенко в полоні ілюзій
Політична діяльність Юлії Тимошенко поступово втрачає раніше властиві їй динаміку і непередбачуваність.

Стабільно Юлія Володимирівна демонструє, мабуть, лише віру у власну непогрішність і упевненість у світлому політичному майбутньому.

Як з'ясувалося досить швидко, відсутність плану "Б" на випадок поразки в президентських перегонах для Тимошенко обернулася масштабними втратами. Не випадково фахівці радять Юлії Володимирівні та її соратникам швидше забути про результати виборів-2010, адже і Петро Симоненко не вибудовує траєкторію своєї політичної кар'єри виключно на другому місці, отриманому на виборах президента в 1999 році. Ситуація посилюється тим, що БЮТ має друге за величиною парламентське представництво. Це не лише дозволяє бютівцям впливати на події в парламенті, але і робить переходи "тушок"-"сердечників" у коаліцію особливо помітними.

Звичка Юлії Тимошенко мати офіційний статус зіграла з нею злий жарт. Соратники поквапилися оголосити її лідером демократичної опозиції після відходу з поста прем'єра, і коли консолідація опонентів Януковича дійсно стала необхідною, лідерка БЮТ вже не змогла зійти з п'єдесталу. Засідання опозиційного уряду, на яких Юлія Володимирівна присутня, мабуть, як альтернативний глава держави, дедалі частіше перетворюються на її сольні виступи. "Комітет захисту України" не став центром консолідації демократичних сил, у ньому помітна керівна і спрямовуюча роль Тимошенко. Екс-прем'єрка з помітним запізненням реагує на виклики політичної ситуації, вважаючи за краще повторювати малоефективні мантри про здачу національних інтересів президентом Януковичем. До речі, прагнення нової владної команди використовувати як розмінну монету для переговорів з Росією пролонгацію перебування Чорноморського флоту стало для бютівців несподіваним. До того ж, з незрозумілих остаточно причин, вони не прагнуть не допустити ратифікації харківських угод. Натомість тепер Юлія Володимирівна не виключає, що влада спробує здати національні інтереси Росії влітку, проти власної волі уподібнюючись хлопчикові з казки, що змучив село криками "Вовки! Вовки!"

Останні інтерв'ю і публічні заяви Тимошенко змушують зробити невтішні висновки: лідер БЮТ живе в полоні власних ілюзій. Відчайдушно борючись за право опинитися в прайм-таймовому ефірі телеканалів, що належать її політичним супротивникам, Юлія Володимирівна не знаходить відповідних слів для своїх прихильників. Вона щиро говорить про "ідеальну команду" і "вкрадену перемогу", аніскільки не жалкуючи про переговори, які рік тому вела для "утихомирення Януковича". Ні перехід в опозицію фракції БЮТ у Верховній Раді, ні добровільна відмова від лідерства "сердечників" у Київській обласній раді не змусили Тимошенко провести "розбір польотів" зі своїми соратниками, які дедалі більше нагадують попутників. Злостивці говорять, що леді Ю боїться втратити «грошові мішки», натомість легко жертвує своїми ідеологічними прихильниками. Керованість фракції БЮТ різко впала, на її засідання давно не збирається повний обліковий склад депутатів, а заклик перереєструвати всі представництва Блоку Юлії Тимошенко в радах різних рівнів – не більше ніж імітація бурхливої діяльності.

Заявляючи про прагнення об'єднати опозиційні сили, Тимошенко піднімає на щит гасла, які поділяють далеко не всі опозиціонери, – проведення дострокових парламентських виборів і імпічмент президента. Дострокове усунення глави держави в сьогоднішніх реаліях виглядає фантастичним сценарієм, на який не варто витрачати сили. Переобрання Верховної Ради необхідне Юлії Володимирівні (злі язики додають – і її соратникам, щоб сховатися за депутатським імунітетом), але об'єктивних умов для проведення дострокових парламентських виборів немає. Леді Ю доведеться, як мінімум, чекати слушної нагоди, щоб перейти в наступ на владу, і проблема полягає в тому, що охочих стати з нею пліч-о-пліч день у день не стає більше. Тимошенко не змогла залучити як своїх союзників жодного політичного важкоатлета, обмежившись політиками, заангажованими нею ще за часів президентської кампанії.

Вельми серйозним випробуванням для Тимошенко стануть місцеві вибори. "Регіонали", просуваючи запровадження змішаної системи, готують для екс-прем'єрки пастку. Вони розраховують не лише зменшити результати БЮТ загалом по країні, але навіть у базових для "сердечників" областях створити власні представництва в обласних і міських радах, куди поступово перетечуть мажоритарщики, обрані під бютівськими гаслами. Такий сценарій не лише завдасть болючого удару по іміджу Юлії Володимирівни, але і позбавить її частини фінансових і організаційних ресурсів на місцях, необхідних під час загальнонаціональної кампанії.

Прагнучи протистояти наступу "регіоналів", Тимошенко повела "КоЗУ" до людей, об'їжджаючи з полум'яними виступами обласні центри, що підтримали її в ході президентської кампанії. При цьому лідерка БЮТ не ризикує організовувати подібні політичні перфоманси в електоральному заповіднику Партії регіонів, на південному сході країни. Подібно до недосвідченого, але азартного карткового гравця вона поспішає «узяти власні взятки», при цьому позбавляючись можливості для розширення електоральної бази.

"Роман" Тимошенко з Генеральною прокуратурою не викликає серйозного побоювання ні у Юлії Володимирівни, ні у політичних експертів, оскільки її взяття під варту владі об'єктивно не вигідне. Швидше служителі Феміди постійно непокоїтимуть екс-прем'єрку, змушуючи її нервувати. При цьому основний акцент кримінальних переслідувань буде зроблений на недолугих чиновників часів прем'єрства Тимошенко: їх зловживання можуть стати набагато кращим інструментом тиску на опозиційного політика, ніж прямолінійний тиск безпосередньо на неї.

Юлії Тимошенко сьогодні необхідний серйозний струс. Не випадає чекати від неї ідеологічної перебудови або зміни тактики політичної поведінки. Юлія Володимирівна залишається "генієм моменту", але сьогодні від неї вимагається готовність до тривалої і непростої боротьби. Стратегічні комбінації ніколи не були сильною стороною екс-прем'єрки, схоже, їй доведеться підлаштовуватися під нову політичну реальність на ходу.

Євген Магда, "Главред"

27.05.2010


Жовтень 2018
ПнВтСрЧтПтСбНд
 1  2  3  4  5  6  7
 8  9  10  11  12  13  14
 15  16  17  18  19  20  21
 22  23  24  25  26  27  28
 29  30  31
Україна сьогодні

—  ТЕСТУЄМО НОВУ ВЕРСІЮ САЙТУ РАЗОМ

—  ПриватБанк вирішує питання виплат вкладникам Криму - Оксана Білозір

—  Експерт пояснив, що стало провалом для української політики в 2016 році році

—  Президент Італії нагородив Оксану Білозір Орденом Зірки Італії

—  Корупційні ігри нафтогазових "патріотів"

—  Нафтогаз і "Укргазвидобування": новий корупційний скандал?

—  Поки ЦВК рахує голоси, лідери партій торгуються за крісла у Раді

—  Ремонт дорог "по-киевски": бессмысленный и беспощадный

—  Магнитные бури в Раде: Януковича обозвали Тимошенко, а чернобыльцев - афганцами

—  Праймеріз чи ще одна утопія?

—  Громадянське суспільство: між рибою і вудкою

—  Команда, яка прийшла до влади, говорить одне, а робить інше

—  Back in the USSR

—  Патріарх Кирило стане третьою людиною в Росії, якщо виконає Велику місію

—  Що таке Батьківщина і чому вони не патріоти

—  Після інавгурації Президента в Україні почався наступ на парламентаризм

—  Україна між "тут" і "там": як здобутися на українську владу?

—  Реформа освіти: кому потрібна 11-річка?

—  День народження Януковича - ярмарок марнославства

—  Суспільне телебачення: спроба №2

<< 1 2 3 4 5 6 7 8 9 >>
Copyright - CLAPRI, 2008. All rights reversed. Яндекс цитирования
Головна Пошук Контакти