Україна сьогодні

Без компромісів, без надії
100 днів перебування Віктора Януковича на посаді глави держави переконливо довели, що Президент і лідер найбільшої опозиційної сили Юлія Тимошенко не перетинаються в своєму розумінні стабільності держави.

Вони не збираються вести між собою діалог, відкладаючи при цьому вступ у безпосередню сутичку та обираючи позицію для атаки.

Варто нагадати, що Юлія Тимошенко так і не дотримала політичні формальності і не привітала Віктора Януковича з обранням Президентом. Нічого дивного: Віктор Федорович здобув усе, а Юлія Володимирівна залишилася на бобах. Сьогодні у неї навіть немає вагомої посади, яка дозволяла б продукувати інформаційні приводи. Важко навіть уявити, що буквально рік тому обидва політики були за крок від розподілу країни на двох. Зараз такий сценарій змички "біло-блакитних" з "біло-сердечними" видається фантастичним, адже "регіонали" чудово розпилюють владу, а БЮТ зазнає кадрових та іміджевих втрат практично щодня.

Янукович вирішив скористатися переможним заділом і запропонувати реформи із значною ліберальною складовою. Процес трансформації "міцного господарника" в політика-ліберала вимагає окремого пояснення. Річ зовсім не у високій місії, а в тому, що Віктор Федорович добре розуміє: він не має часу на зволікання та експерименти, які не знайдуть підтримки міжнародних фінансових організацій. Перші результати запропонованих Президентом реформ співгромадяни мають відчути вже восени поточного року, інакше приємний оку лідерів Партії регіонів рівень її популярності падатиме із швидкістю осіннього листя. Тимошенко, зі свого боку, не змогла підвести під свій статус головного критика Януковича ідеологічну базу. Вона лише констатувала, що глава держави не виконує передвиборних обіцянок, але не воліє спиратися на лівоцентристську ідеологію. Юлія Володимирівна вважає за краще перейти на особистості, спрогнозувавши збагачення президентського оточення. Суперечка між фіналістами президентських перегонів аніскільки не нагадує ідеологічну дискусію, а значно більше схожа на чвару на комунальній кухні.

Склалася парадоксальна ситуація: Віктор Янукович, запропонувавши об'ємний пакет реформ і маючи у своєму розпорядженні підтримку парламентської коаліції, сповнений рішучості рухатися вперед. Не виключено, що на Банковій за 100 днів встигли розробити не лише економічну стратегію, але і протиотруту проти опозиційної активності. Проте і Юлія Тимошенко чимало допомагає своєму головному опонентові. Вона зациклилася на гаслах проведення дострокових парламентських виборів та імпічменту Президента, які сьогодні не додають нових штрихів до її політичного портрету. Прагнення Юлії Володимирівни схопити владні важелі так, щоб ніхто не міг вирвати їх із рук, зрозуміле, але в умовах, що склалися на нинішній момент, навряд чи буде реалізоване. При цьому і Тимошенко, і Януковичу доведеться відкласти реформування Конституції внаслідок тривалості та ресурсовитратності процедури.

Щоправда, один шанс Тимошенко має: їй необхідно спробувати залучити на свій бік олігархів і лобістів, яким Віктор Янукович пообіцяв стояння в загальній черзі. Зрозуміло, що цю фразу в президентське звернення частково вставили для красного слівця і демонстрації єднання з народом, оскільки уявити, що глава держави відмовляється від підтримки великого капіталу, складно. Є інший аспект: напружена впродовж останніх тижнів ділова активність ділків російського бізнесу в Україні дає підстави припускати, що Янукович вирішив показати доморослим олігархам, що в сучасному капіталістичному світі є й більші хижаки. Це сподобається далеко не всім. Лідерові БЮТ не звикати втішати і перевиховувати скривджених товстосумів, малюючи перед ним райдужні перспективи. До того ж оновлення пулу спонсорів цілком відповідає тактичним інтересам Юлії Володимирівни. Справа за малим: переконати генералів вітчизняного бізнесу в тому, що перспективи Тимошенко більш реальні, ніж друга президентська каденція Віктора Януковича.

Вочевидь, ареною протистояння стануть місцеві вибори, на проведенні яких наполягає Партія регіонів. Для неї сьогодні, мабуть, важливіше не результат голосування, а можливість змінити виборчий закон. Змішана система позбавляє опозицію в нинішньому форматі фінансового і організаційного підживлення – не бажають більшість депутатів-одномандатників сваритися з владою будь-якого рівня. Тому на Липській і Банковій розглядають осінні вибори як пробу сил і обкатку нових правил одночасно. Спікер парламенту Володимир Литвин вже встиг виказати свою занепокоєність з приводу можливості дострокових виборів Верховної Ради навесні наступного року. Стурбованість Володимира Михайловича зрозуміла: за нинішніх розкладів переобрання законодавчого органу практично гарантує йому перехід із великої політики в академічну науку. Але і "регіонали" не квапитимуться проштовхувати ідею переобрання Верховної Ради, якщо процес поповнення «тушками» коаліції триватиме без сучка, без задирочки.

Ситуація протистояння монолітної на вигляд влади та калейдоскопічної опозиції, що склалася у внутрішньополітичному житті країни, обумовлює і зовнішньополітичний вибір нашої країни. Для європейської інтеграції потрібні монолітність і реалізм оцінки ситуації, а в нинішньому стані Україна може претендувати або на роль нейтральної смуги між ЄС і Росією, або на статус васала Кремля. Такий є результат хронічного переважання тактики над стратегією в розвитку України після здобуття незалежності.

Євген Магда, "Главред"
14.06.2010


Листопад 2018
ПнВтСрЧтПтСбНд
    1  2  3  4
 5  6  7  8  9  10  11
 12  13  14  15  16  17  18
 19  20  21  22  23  24  25
 26  27  28  29  30
Україна сьогодні

—  ТЕСТУЄМО НОВУ ВЕРСІЮ САЙТУ РАЗОМ

—  ПриватБанк вирішує питання виплат вкладникам Криму - Оксана Білозір

—  Експерт пояснив, що стало провалом для української політики в 2016 році році

—  Президент Італії нагородив Оксану Білозір Орденом Зірки Італії

—  Корупційні ігри нафтогазових "патріотів"

—  Нафтогаз і "Укргазвидобування": новий корупційний скандал?

—  Поки ЦВК рахує голоси, лідери партій торгуються за крісла у Раді

—  Ремонт дорог "по-киевски": бессмысленный и беспощадный

—  Магнитные бури в Раде: Януковича обозвали Тимошенко, а чернобыльцев - афганцами

—  Праймеріз чи ще одна утопія?

—  Громадянське суспільство: між рибою і вудкою

—  Команда, яка прийшла до влади, говорить одне, а робить інше

—  Back in the USSR

—  Патріарх Кирило стане третьою людиною в Росії, якщо виконає Велику місію

—  Що таке Батьківщина і чому вони не патріоти

—  Після інавгурації Президента в Україні почався наступ на парламентаризм

—  Україна між "тут" і "там": як здобутися на українську владу?

—  Реформа освіти: кому потрібна 11-річка?

—  День народження Януковича - ярмарок марнославства

—  Суспільне телебачення: спроба №2

<< 1 2 3 4 5 6 7 8 9 >>
Copyright - CLAPRI, 2008. All rights reversed. Яндекс цитирования
Головна Пошук Контакти