Україна сьогодні

Принцеса ошелешена
Юлію Тимошенко по праву називають принцесою української політики.

Щоправда, деякий час тому вона була "газовою принцесою", про що сьогодні не любить згадувати. Потім був тріумф на Майдані і заслужений титул "принцеси помаранчевої революції". Після поразки в президентських перегонах Юлія Володимирівна стала просто принцесою.

Відсутність "плану Б" на випадок поразки в кампанії з виборів глави держави дорого обійшлася лідерці БЮТ. Соціологи з професійною холоднокровністю фіксують падіння рейтингу "серцевої" команди до рівня, що не дозволяє мріяти про масові акції протесту. Нездатність вивести людей на вулиці визнають і тверезомислячі бютівці. Призначення себе лідером об'єднаної опозиції для Юлії Володимирівни стало пірровою перемогою: з подачі свого оточення і лідерів партій-сателітів забронзовіти виявилося легко, а вести боротьбу з Януковичем на рівних - важко.

За сто днів перебування свого головного опонента і ситуативного союзника в президентському кабінеті Тимошенко так і не змогла запропонувати суспільству жодної резонансної ініціативи. Після двох років перебування в прем'єрському кріслі і незмінної першості в інформаційному просторі леді Ю почала грати другим темпом. Вона тепер не сама задає порядок денний, а реагує на виклики, то виступаючи на захист свободи слова, то критикуючи фіскальні ініціативи влади.

Вимушена зміна образу швидко позначилася на позиціях БЮТ. З парламентської фракції розпочався вихід оптом і вроздріб. Причому втрати "серцевих" виявилися не лише масштабними, але і вельми несподіваними в персонально-функціональному аспекті.

Фактично, блоку доводиться з нуля вибудовувати роботу юридичного департаменту, адже Андрій Портнов перейшов працювати на Банкову, а його соратникам, що формально залишилися у фракції, довіри немає. Кадрові ротації в обласних організаціях "Батьківщини" змусили розлучитися з партією Івана Деньковича і Олександра Фельдмана – лідерів Львівської і Харківської обласних організацій, які неодноразово доводили свою відданість.

Сьогодні вони виявилися непотрібними, і Денькович уже встиг розповісти про непривабливі внутрішні особливості функціонування Блоку Юлії Тимошенко.

Домінування в добрій половині обласних рад представників БЮТ зійшло нанівець. Процес перереєстрації бютівських фракцій у радах всіх рівнів нагадує детектив з продовженням: "година Ч" постійно відкладається, мабуть, вожді не втрачають надії напоумити соратників, що вагаються під тиском пропозицій влади.

Зрозуміла зацікавленість Тимошенко в дострокових парламентських виборах за будь-яким виборчим законом, оскільки Юлії Володимирівні необхідний депутатський мандат. Не з метою забезпечення імунітету від переслідування правоохоронців – цю функцію виконує її модель політичної поведінки. Тимошенко необхідний статус і можливість бути інтегрованою в політичну тусовку.

Але поки що вона позбавлена формальних підстав брати участь у парламентському житті, а спроби проводити засідання фракції БЮТ і опозиційного уряду швидше викликають гірку усмішку, ніж пробуджують інтерес. Екс-прем'єрці терміново потрібна сфера докладання зусиль.

У одному напрямі перспективу енергійної участі їй забезпечить вирішення Стокгольмського арбітражу, що виніс вердикт про необхідність повернути компанії RosUkrEnergo 11 мільярдів кубометрів газу плюс пеню за порушення умов контракту.

Хоча команда Януковича не поспішає виконувати це рішення, президентські соратники обов'язково пригадають, що Тимошенко, перебуваючи прем'єром, гордо заявляла про вилучення у Дмитра Фірташа газу, що належав українській державі. Посил, можна сказати, позитивний, але сьогодні він може зіграти проти екс-прем'єра. "Газові" справи в Україні традиційно резонансні, а уряд і президентська адміністрація намагатимуться розіграти соціальну драму "Україна позбавлена газу з вини жінки з косою".

Втім, у рішення щодо відбору "блакитного золота", ймовірно, мають бути стрілочники, яким і доведеться відбувати за дії Юлії Володимирівни.

Ще одну проблему для Тимошенко створює нова влада, закликаючи змінити виборчу систему. Янукович і його соратники проштовхують змішану систему; лідерка БЮТ називає мажоритарну складову "рудиментом кучмізму", хоча й сама починала політичну кар'єру як депутат-мажоритарщик. Причини зрозумілі: авторитетних на місцях важкоатлетів у БЮТ не так багато, і їх кількість тане день у день.

Але значно небезпечніша для Юлії Володимирівни заборона на участь у виборах іменним і будь-яким іншим блокам. Її формалізація змусить тимошенківців проводити терміновий ребрендинг свого політичного проекту, причому деяка кількість охочих влитися в лави "Батьківщини" стане слабкою втіхою – адже список не гумовий.

За таких умов для Юлії Тимошенко стає актуальною участь у можливих виборах столичного мера – з подібного майданчика у президентське крісло стартували чимало європейських політиків. Навряд чи цього не розуміють опоненти лідерки БЮТ, які вже закинули на Хрещатик досвідченого господарника Олександра Попова і не поспішають викидати за непотрібністю Леоніда Черновецького.

Тимошенко після поразки в головній політичній сутичці п'ятирічки опинилася в небезпечному цугцвангу. Сьогодні вона не має резонансних ініціатив, з якими можна йти до людей, та й післявиборна апатія виборців не на руку лідерові БЮТ. Але продовження гри другим номером призведе до витіснення Юлії Володимирівни спочатку з першого ешелону політики, а потім і зовсім – до виштовхування на узбіччя.

У цьому Януковичу прямо або побічно допоможуть інші політики, які прагнуть сьогодні будувати кар'єру в опозиційному сегменті. Тимошенко ризикує перетворитися на вічну принцесу без шансів на королівський статус.

Євген Магда, "Главред"

28.06.2010


Жовтень 2018
ПнВтСрЧтПтСбНд
 1  2  3  4  5  6  7
 8  9  10  11  12  13  14
 15  16  17  18  19  20  21
 22  23  24  25  26  27  28
 29  30  31
Україна сьогодні

—  ТЕСТУЄМО НОВУ ВЕРСІЮ САЙТУ РАЗОМ

—  ПриватБанк вирішує питання виплат вкладникам Криму - Оксана Білозір

—  Експерт пояснив, що стало провалом для української політики в 2016 році році

—  Президент Італії нагородив Оксану Білозір Орденом Зірки Італії

—  Корупційні ігри нафтогазових "патріотів"

—  Нафтогаз і "Укргазвидобування": новий корупційний скандал?

—  Поки ЦВК рахує голоси, лідери партій торгуються за крісла у Раді

—  Ремонт дорог "по-киевски": бессмысленный и беспощадный

—  Магнитные бури в Раде: Януковича обозвали Тимошенко, а чернобыльцев - афганцами

—  Праймеріз чи ще одна утопія?

—  Громадянське суспільство: між рибою і вудкою

—  Команда, яка прийшла до влади, говорить одне, а робить інше

—  Back in the USSR

—  Патріарх Кирило стане третьою людиною в Росії, якщо виконає Велику місію

—  Що таке Батьківщина і чому вони не патріоти

—  Після інавгурації Президента в Україні почався наступ на парламентаризм

—  Україна між "тут" і "там": як здобутися на українську владу?

—  Реформа освіти: кому потрібна 11-річка?

—  День народження Януковича - ярмарок марнославства

—  Суспільне телебачення: спроба №2

<< 1 2 3 4 5 6 7 8 9 >>
Copyright - CLAPRI, 2008. All rights reversed. Яндекс цитирования
Головна Пошук Контакти