Публікації

Продаж української ГТС. Бути чи не бути?

Наприкінці січня 2012 року, в прес-центрі "Главком" відбулися перші в цьому році "Енергетичні дебати" на тему:  "Скільки коштує українська ГТС: 4,2 чи 100 млрд. доларів?".

Тема даних надзвичайно актуальна, адже напередодні відбувся черговий раунд "газових" переговорів, за участю Юрія Бойка, міністра енергетики та вугільної промисловості України та Олексія Міллера, голови "Газпрому".

Завдання української сторони – зниження невиправдано високої ціни на газ. Російської – заволодіння контрольним пакетом акцій української газотранспортної системи, адже наміри Москви очевидні – це бажання керувати всією ГТС на пост-радянському просторі.

Експерти, які взяли участь у дебатах, не піддавали сумніву той факт, що продаж нашої "труби" – це ціна нашої енергетичної безпеки, а можливо й незалежності. Але при цьому зазначалось, що від продажу можна отримати позитивні аспекти.

Зокрема, Олег Іванець, експерт ІК "Арт-капітал", зазначив, що варто було б продати повністю українську ГТС, при цьому на виручені кошти провести реформування промисловості та теплокомуненерго і таким чином досягти зниження обсягу газу, який споживає Україна. Хоча експерт не виключає можливості продажу тільки тієї частини ГТС, яка використовується для транзиту до країн Європи. Що ж стосується внутрішнього ресурсу – тут ціна неактуальна, адже мова йде про національну безпеку.

Щодо цін, то Сергій Невмержицький, старший аналітик ІК "Трійка діалог Україна", зазначив, що конкретні цифри називати дуже складно, але провів порівняння з ціною Білоруської ГТС, і назвав цифру у 30 млрд. доларів, плюс знижка ціни на газ. В той же час експерт зазначив, що російська сторона не готова заплатити більше 20-25 млрд. доларів, адже це ціна "Південного потоку", який у разі відмови України продажу своєї ГТС, росіяни починатимуть будувати в обхід України, по дну Чорного моря.

На даний момент Україна транспортує через свою територію 104 млрд. кубометрів газу. Навіть при введені в експлуатацію Південного потоку, пропускна спроможність якого буде, за попередніми підрахунками, близько 30 млрд. кубометрів кожного року, Росія все ще буде вимушена транспортувати більшу частину газу по українській території.

Щодо Північного потоку, то за даними матеріалів до ради директорів "Газпрому", обсяг прокачування що запланований на 2012 рік складає лише 10,4 млрд. кубометрів, це при тому, що задекларована спроможність першої нитки складає 27,5 млрд., що ще раз свідчить про проблемність недавно побудованого газопроводу.

Що стосується питання забезпечення газом внутрішнього ринку, то на думку експерта Інституту енергетичних досліджень Дмитра Марунича, альтернативного джерела російському газу немає. Так, попередні заяви Юрія Бойка про поставки турецького газу та переведення всіх теплоцентралей з газу на вугілля експерт вважає не більш ніж "навмисно направленими на іноземні ЗМІ". Д. Марунич пояснює це тим, що власне у самої Туреччини спостерігається дефіцит газу і вона вимушена його імпортувати. А для переведення українських ТЕЦ на вугілля необхідні значні інвестиції, на які грошей у бюджеті не заплановано.

Найоптимальніший для України варіань – вкладати гроші у свою енергетичну безпеку, зокрема розробляти власні родовища. А щодо газових перемовин з Росією, користуватись наявними козирями та бути більш принциповим  при відстоюванні своєї позиції (заручившись, при цьому, підтримкою Європи), або, як було запропоновано експертами на дебатах, звертатись із позовом до Стокгольмського арбітражного суду.

Олег Товпишко, Експерт з питань енергетики
Центру правового аналізу
та дослідження політичних ризиків (CLAPRI)

30.01.2012


15.03.2017
ПАТ КБ "ПРИВАТБАНК" розглядає питання про врегулювання проблеми вкладників, рахунки яких були відкриті на тимчасово окупованій території АР Крим та м. Севастополя...


05.01.2017
Якщо говорити про економічні підсумки року, то самим провальним слід все ж вважати боротьбу з корупцією, від якої страждає українська економіка, і яка досить боляче на неї впливає.


Copyright - CLAPRI, 2008. All rights reversed. Яндекс цитирования
Головна Пошук Контакти