Коментарі

Реформи по-українськи: Ложка дьогтю в кубі газу
Одним зі своїх перших рішень новообраний Кабінет Міністрів України вирішив продовжити реформування газового ринку.

Декларована мета реформи - забезпечення енергонезалежності держави. Уряд прийняв рішення впорядкувати ціни на природний газ для споживачів і встановити ціну природного газу - як товару - на рівні 100 % паритету до ціни імпортованого природного газу.

Згідно з роз'ясненнями до Постанови Кабінету Міністрів України "Про внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України № 758 від 1 жовтня 2015 року", опублікованих на сайті Міністерства економіки України, це дозволить вирівняти ціни внутрішнього видобутку і закупівлі газу, а також інвестувати в видобуток газу і НАК "Нафтогаз України".

Рішенням Кабміну, з 1 травня 2016 року, встановлюється оптова ціна природного газу 4942 грн. за 1000 куб метрів, граничний рівень роздрібних цін на природний газ встановлюється на рівні 6879 грн за 1000 куб метрів.

На думку Уряду, коригування ціни на газ дозволить забезпечити планові надходження до державного бюджету. Ці кошти будуть спрямовані на виплату житлових субсидій, які залишаються головним механізмом забезпечення соціального захисту населення при оплаті житлово-комунальних послуг та гарантують малозабезпеченим громадянам стабільність витрат на їх оплату незалежно від зміни тарифів.

За даними Кабміну, в зв'язку з підвищенням цін на природний газ і теплову енергію в опалювальному сезоні 2016/2017 рр. прогнозується збільшення кількості сімей, які звернуться за призначенням субсидії. За орієнтовними розрахунками Уряду таких сімей в Україні може бути близько 8 мільйонів (в опалювальний сезон 2015/2016 рр. Субсидії отримували близько 5,5 млн. сімей).

Цифра значна, особливо якщо врахувати, що в Держбюджеті на 2016 рік для надання субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг передбачено 35 млрд.грн.

Можна тільки вітати реформаторські новації нового Уряду України, особливо на ринку газу, який давно перетворився на годівницю для окремих олігархів і держчиновників. Якщо б не одне "АЛЕ!": Піклуючись про фінансове благополуччя державних компаній НАК "Нафтогаз України" і ПАТ "Укргазвидобування", Уряд чомусь не звертає уваги на менш благополучних співвітчизників.

І виникає цілком логічне запитання, чому керівництво і працівники держкомпаній НАК "Нафтогаз України" і ПАТ "Укргазвидобування" краще мільйонів інших громадян України - працівників бюджетної сфери: лікарів, вчителів, держслужбовців і службовців місцевого самоврядування?

І чому зарплати зайнятих в зазначених компаніях на порядки (не в рази, а саме на порядки, в десятки і сотні разів !!!) відрізняються від заробітних плат працівників бюджетної сфери? Чому заступник голови райдержадміністрації отримує 3-4 тисячі гривень зарплати, тоді як начальник відділу ПАТ "Укргазвидобування" - 35 тисяч гривень? Боротьба з корупцією? - Але ж у заступника голови райдержадміністрації не менш корупційних спокус і можливостей, ніж у клерка ПАТ "Укргазвидобування"!

Що вже говорити про зарплату топ-менеджера НАК "Нафтогаз України", яка ще вище, ніж у Голови ПАТ "Укргазвидобування", і становить 1,58 мільйона гривень на місяць!

Ніхто не сперечається про необхідність реформування ринку газу і наведення елементарного порядку в цій сфері. Однак, прийняті рішення повинні відповідати певній логіці і поняттю соціальної відповідальності, адже згідно зі статтею 1 Конституції України, Україна є не тільки суверенною, незалежною і демократичною, а й соціальною, правовою державою.

Михайло Дяденко (CLAPRI) 
28.04.2016


15.03.2017
ПАТ КБ "ПРИВАТБАНК" розглядає питання про врегулювання проблеми вкладників, рахунки яких були відкриті на тимчасово окупованій території АР Крим та м. Севастополя...


05.01.2017
Якщо говорити про економічні підсумки року, то самим провальним слід все ж вважати боротьбу з корупцією, від якої страждає українська економіка, і яка досить боляче на неї впливає.


Copyright - CLAPRI, 2008. All rights reversed. Яндекс цитирования
Головна Пошук Контакти