Публікації

НАК "Нафтогаз України": нові реформи за старими схемами

З 16 по 19 травня в Україні працюватиме делегація Членів Комітету Європейського Парламенту з бюджетного контролю, яка прибула з ознайомчою місією щодо фінансової допомоги ЄС, що надається Україні для підтримки процесу стабілізації та реформ.

Крім наміру перевірити, як саме витрачається допомога Євросоюзу, місія також має завдання дізнатися, як Україна бореться проти корупції і чи допомагають їй в цьому кошти ЄС.

Попри переможні реляції урядовців про "потужні реформи", гаманці пересічних громадян свідчать про дещо інший розвиток подій.

Хіба що вважати успішною реформою підвищення заробітної плати керівництву ПАТ "Укргазвидобування (завдяки якому в Україні сформувалося два класи працівників та службовців, які отримують заробітну плату за рахунок державного бюджету – "королі" та "жебраки", адже як можна по-іншому ситуацію, коли заробітна плата менеджера державної компанії складає майже в 200!!! разів відрізняється від заробітної плати державного службовця, який працює в міністерстві. Чи віднести до "успішних" реформ суттєве підвищення з 1 травня ціни газу для населення (до 6879 гривень за тис. куб. м.)?

До речі, підвищення ціни газу для населення подавалось під приводом необхідності виведення державних компаній НАК "Нафтогаз України" та ПАТ "Укргазвидобування" на прибуткову роботу та інвестування додатково отриманих коштів в добування українського газу. А захмарні, як для українських реалій, заробітні плати топ-менеджменту НАК "Нафтогаз України" та ПАТ "Укргазвидобування" - пояснювалися благородною метою боротьби з корупцією.

Однак зараз мова не про тарифи і високі зарплати працівників державних нафтогазових компаній, а про розгортання безпринципної внутрішньої боротьби за контроль над мільярдами гривень однієї з ключових державних компаній та факти кумімства, що супроводжують цей процес, про які повідомили патріоти компанії, які не можуть сприйняти ситуацію, коли в умовах зовнішньої агресії, на стратегічних підприємствах української економіки продовжуються реалізовуватися старі схеми.


Так, 5 грудня 2015 року Кабінетом Міністрів України було прийнято Постанову №1002 "Деякі питання вдосконалення корпоративного управління публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", якою управління 100 відсотками акцій держави публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" було передано від Міністерства енергетики та вугільної промисловості до Міністерства економічного розвитку і торгівлі.

Окрім передачі акцій, зазначеною Постановою КМУ було також затверджено Статут "Нафтогазу" у новій редакції.

Крім того, з благородною метою залучення НАК "Нафтогаз України" кредиту ЄБРР, Директор з розвитку бізнесу НАК "Нафтогаз України" Юрій Вітренко разом з власною інвестиційною компанією "АУА-Кепітал", розробив план корпоративного реформування НАКу.

Слід зауважити, що новим Статутом НАК "Нафтогаз України" було надано необмежені права діючому правлінню "Нафтогазу": одноосібно, без погоджень з Кабінетом Міністрів України (як це було раніше) приймати управлінські рішення (схвалювати рішення зборів акціонерів та завдання на голосування Наглядовим Радам стратегічних держпідприємств "Укргазвидобування", "Укртрансгаз", "Укртранснафта", "Укрнафта" тощо), які в старій редакції Статуту, потребували попереднього погодження наказом профільного міністра та затвердження розпорядженням Кабміну.

Як вже неодноразово повідомлялося, серед перших таких "реформаторських" рішень керівництва НАКу стало встановлення Голові правління "Укргазвидобування" Олегу Прохоренку заробітної плати у розмірі більше одного мільйону гривень на місяць. А також було призначено підконтрольних Юрію Вітренко членів правління ПАТ "Укргазвидобування" та ПАТ "Укртрансгаз".

Як свідчать подальші події, керівництво НАКу вдало використало відставку Міністра економічного розвитку і торгівлі України Айвараса Абромавичуса у питанні призначення "своїх" людей на головні посади.

Так, за даними джерела, 25 лютого 2016 року голова НАКу Андрій Коболєв, начебто за рекомендацією Юрія Вітренка, в "секретному" режимі, направив подання на призначення шести додаткових членів правління "Нафтогазу" до Мінекономрозвитку.

Новими членами правління "Нафтогазу" намагається призначити: Вітренка, Прохоренка, Теклюка, Білягу, Щербенка, Прокопіва. З 6 кандидатів, 5 є наближеними до Юрія Вітренка і у разі підписання міністром економіки Степаном Кубівим, або його заступниками наказу про призначення саме цих членів правління "Нафтогазу" – Вітренко отримає повний оперативний контроль над правлінням "Нафтогазу", а відповідно й над стратегічними нафтогазовими підприємствами через призначення лояльних собі членів правління в склад виконавчих органів усіх дочірніх підприємств і ПАТ.

Особливу увагу привертає той факт, що ці дії, Вітренко з Коболєвим намагалися провести дуже швидко і таємно, за тиждень до обрання Номінаційним комітетом Уряду (25 лютого), незалежних членів Наглядової Ради "Нафтогазу".

Згідно зі Статутом, саме нова Наглядова рада "Нафтогазу" вже в травні 2016 року повинна визначити організаційну структуру компанії, а новостворений незалежний комітет Наглядової Ради з призначень та винагород – рекомендувати головному акціонеру – Мінекономрозвитку – затвердити новий кількісний та персональний склад правління.

Призначення Міністром економічного розвитку і торгівлі України поданих Ю. Вітренком з А. Коболєвим підконтрольних членів Правління до моменту обрання членів Наглядової ради Компанії, дозволило б підписання з ними довгострокових контрактів, що унеможливило б їх звільнення та фактично заблокувало б можливість управління "Нафтогазом" новообраною Наглядовою Радою.

Фактично, нову незалежну Наглядову Раду "Нафтогазу", намагалися свідомо позбавити наданих новим Статутом прав – самостійно проводити конкурс на обрання Голови НАКу, нових членів правління "Нафтогазу" та вносити рекомендації Міністерству економічного розвитку і торгівлі України призначити незалежних професійних керівників.

Варто підкреслити, що основною метою корпоративної реформи є начебто "позбавлення управління "Нафтогазом" від політичного впливу". Однак, для експертів не секрет, що у березні 2014 року, чинного Голову Правління А. Коболєва було призначено за політичних домовленостях у Верховній Раді України народних депутатів України, наближених до тодішнього Прем'єр-міністра України А. Яценюка, який особисто вніс його кандидатуру Уряду і призначив А. Коболєва на цю посаду без проведення будь-яких конкурсів (хоча це було передбачено чинним законодавством).

Перша компанія яка потрапила під руку "реформаторів" стала ПАТ "Укргазвидобування" непідконтрольний менеджмент якої змінили під виглядом відкриття кримінальних справ та заклики провести конкурс на заміщення посад.

В результаті - було проведено суинівний конкурс на голову правління який тривав лише 5 днів (для прикладу, конкурс на визначення аналогічної компанії ПАТ "Укртранснафта" тривав більше двох місяців)!!! включаючи процедуру призначення. Посаду обійняв Олег Прохоренко. Фактично, О. Прохоренко є наближеним до Ю. Вітренка, а зважаючи на його довготривалу працю в США і бездоганну освіту, ідеально підходив для образу реформ. Тим паче, що на Прохоренка можна буде повісити всі прорахунки і паління видобутку.

На посаду першого заступника Прохоренка було призначено молодшого партнера Вітренка та Коболєва, який працював у їх спільному бізнесі - компанії "АУА-Кепітал" Олександра Романюка (він також спільно навчався з Вітренко). Як повідомило джерело, Романюк за довіреністю отримав майже всі повноваження першої особи ПАТ "Укргазвидобування" та контроль над державними закупівлями. З цією метою, у "Нафтогазі" навіть було введено нову керівну посаду директора з координації методології закупівель в підприємствах сфери корпоративного управління. Її також без конкурсу обійняв Роман Біляга – друг Вітренка, який через Романюка змінив весь керівний склад "Укргазвидобування" із закупівель, призначивши на ключові позиції своїх приятелів з якими разом працював в російській нафтовій компанії "ТНК-ВР". Зокрема директором із закупівель УГВ став Андрій Токар.

Для створення позитивного іміджу реформаторів, новий менеджмент ініціював ряд заяв про завищення закупівельних цін екс-менеджментом.

Одночасно, усі компанії-постачальники "Укргазвидобування" в неформальному порядку отримали "таблички" вже від Вітренка, якими встановлено "корупційний тариф" за позитивне вирішення питань за оплату коштів за поставлені ТМЦ. Ставку було зроблено саме на мінімальну суму "відкатів", яку фактично неможливо довести контролюючими органами. Але на мільярді закупівель – "заохочення" складає більше 5 мільйонів доларів державних коштів.

Викликає здивування призначення директором з безпеки "Укргазвидобування" Григорія Супруна – батька Андрія Супруна – однокласника, одногрупника та сусіда Коболєва – його довірену особу, який вже другий рік є керівником дочірнього підприємства "Нафтогазу" ДП "Вуглесинтезгаз".

3 березня, А.Коболєвим було призначено директора з корпоративної безпеки "Нафтогазу" К. Пожидаєва.

Можливо саме задля контролю над грошовими потоками, Вітренко з Коболевим намагаються проштовхнути своїх людей на контролюючі підрозділи які діятимуть під Наглядовою Радою? Зокрема, на позицію фінансового контролера групи вони намагаються призначити Вадима Свіріна (діючий керівник департаменту аудиту "Нафтогазу", довірена особа А. Коболєва й Ю. Вітренка – В. Свірін багаторічний партнер по гольфу) шляхом схиляння до прийняття рішення незалежних членів наглядової ради.

Контроль за системою закупівель МТР "Нафтогазу" та запровадження програми енергозбереження також віддано другу Коболєва й Вітренка – Віталію Щербенку, який не має навіть профільної освіти, а останні 7 років працював керівником художньої галереї, та не має жодного відношення ані до закупівель, ані енергозбереження.

Контроль за всіма газорозподільними мережами України віддано близькому другу Вітренка – Олегу Діденку, дружину якого (яка несподіванка!) призначено директором оздоровчого комплексу "Укргазвидобування" "Червона Рута".

Хочеться сподіватися, що зважаючи на інтерес місії Комітету Європейського Парламенту з бюджетного контролю до корупції в Україні, новопризначений Генеральний прокурор України Юрій Луценко зверне увагу на ситуацію в державній компанії НАК "Нафтогаз України", а також на інші факти мільярдних розкрадань бюджетних коштів в нафтогазовій сфері і країна нарешті побачить реальні кроки боротьби з корупцією в цьому напрямку.

Михайло Дяденко, CLAPRI

17.05.2016


15.03.2017
ПАТ КБ "ПРИВАТБАНК" розглядає питання про врегулювання проблеми вкладників, рахунки яких були відкриті на тимчасово окупованій території АР Крим та м. Севастополя...


05.01.2017
Якщо говорити про економічні підсумки року, то самим провальним слід все ж вважати боротьбу з корупцією, від якої страждає українська економіка, і яка досить боляче на неї впливає.


Copyright - CLAPRI, 2008. All rights reversed. Яндекс цитирования
Головна Пошук Контакти