Керівник Clapri взяв участь у прес-конференції “Без вини винуваті: Подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування очима адвокатів та правників”

Система електронного декларування має серйозні вади, що загрожують декларантам

Про це йшлося під час прес-конференції “Без вини винуваті: Подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування очима адвокатів та правників”, яка відбулася в Пресс-центр ИА «ЛИГАБизнесИнформ» за участю представників юридичної спільноти.

Зокрема, як заявив керуючий партнер юридичної фірми InTrust Law Firm, адвокат Максим Болдін, правоохоронці почали активно застосовувати антикорупційне законодавство в частині декларування, що підтверджується стрімким зростанням за 2017 р., порівняно з 2016 р., числа зареєстрованих кримінальних проваджень за статтею 366-1 КК України (в 20 разів – зі 100 до 1962 проваджень) та складених адміністративних протоколів за ст. 172-6 КУАП (в 40 разів – з 43 до 2559 протоколів).

Адвокат Денис Лупашкоo зазначив, що аналіз антикорупційного законодавства під час захисту клієнтів показав існування численних проблеми для декларантів, пов’язаних з недосконалістю законодавчих норм, зокрема, з відсутністю умислу в діях особи, якій пред’явлено обвинувачення у декларуванні недостовірної інформації. При цьому, як наголосив партнер ЮФ InTrust Law Firm, адвокат Сергій Маковецький проблемою для декларанта може стати не тільки заниження, а і завищення реальної вартості об’єкту декларування, а адвокат Леонід Покрова зауважив, що не чітке формулювання окремих норм антикорупційного законодавства призводить до зловживань з боку правоохоронців.

Правники також звернули увагу на той факт, що в умовах безсилля правоохоронної системи, вільний доступ до персональних даних суб’єктів декларування може стати предметом уваги з боку злочинних елементів та висловилися за необхідність внесення змін до законодавства щодо персоніфікації осіб, які цікавляться деклараціями чиновників та фіксації інформації про них (“електронний слід”) протягом певного періоду. Зокрема, як зазначив М. Болдін, якщо врахувати членів сімей декларантів, то сьогодні в зоні ризику знаходяться близько мільйона громадян України, персональні дані, а також інформація про майновий та фінансовий стан яких стали доступні завдяки електронному декларуванню та відкритому доступу до реєстрів речових прав.

У свою чергу, керівник Clapri: Центр правового аналізу та дослідження політичних ризиків Михайло Дяденко зауважив, що система електронного декларування не стала ефективним механізмом протидії корупції, про що свідчать відповідні антикорупційні рейтинги, а також думка українського бізнесу та суспільства. За словами експерта, чиновники-корупціонери обходять закон, записуючи належне їм майно на третіх осіб і щоб протидіяти цьому необхідно переходити до запровадження щорічного декларування майнового стану усіма громадянами, як це і передбачено статтею 67 Конституції України.